28 września 2008

Z Mazowsza

Kolumnę redaguje
Piotr Kaczmarek

e-mail:
puls-mazowsze@oil.org.pl

Nowa terapia przeciwnowotworowa na Mazowszu
W lipcu br. Waldemar Roszkiewicz, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, spotkał się
z prezesem amerykańskiej firmy OPTIVUS Technology Inc. Jonem Slaterem.


W czasie spotkania omawiano możliwości budowy na terenie województwa mazowieckiego pierwszego poza USA centrum leczenia nowotworów przy użyciu unikatowej techniki protonowej. Przedstawiciele firmy OPTIVUS dokonali porównania metody protonowej z tradycyjną metodą leczenia promieniami Roentgena. Z porównań wynikało, że leczenie za pomocą strumienia protonowego jest skuteczniejsze (nawet do 90% wyleczalności), trwa znacznie krócej, jest bardziej ekonomiczne oraz minimalizuje efekty uboczne. Podczas spotkania Waldemar Roszkiewicz poinformował
o planach modernizacji Szpitala Bródnowskiego, w tym także powołania oddziału onkologicznego.

Najnowocześniejszy cytomammobus
Mieszkanki Mazowsza będą mogły bezpłatnie zrobić badania mammograficzne i cytologiczne w najnowocześniejszym w kraju cytomammobusie. 30 czerwca br. odbyła się uroczystość przekazania pojazdu do użytku.

Zakup pojazdu był możliwy dzięki Samorządowi Województwa Mazowieckiego i Centrum Onkologii w Warszawie. Pojazd będzie mógł dotrzeć wszędzie tam, gdzie dostęp do tego typu badań jest utrudniony. Ma to szczególne znaczenie dla kobiet mieszkających z dala od szpitali i przychodni.
Cytomammobus jest pierwszą tak nowoczesną konstrukcją w Polsce. W pojeździe można wykonać badania mammograficzne i cytologiczne. Nad ich jakością będą czuwać specjaliści z Centrum Onkologii w Warszawie. Konstrukcja pojazdu oraz rozkład pomieszczeń zostały również przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pojazd kosztował ok. 2,4 mln zł, z czego 50 proc. sfinansowano w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, a kolejne 50 proc. – ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Przebudowa szpitala w Garwolinie
10 lipca br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Garwolinie podpisano umowę na przebudowę budynków Szpitala Powiatowego.

Koszt ofertowy inwestycji to ponad 16,5 mln zł. W zmodernizowanych budynkach znajdą się m.in. oddział pediatryczny, internistyczno-kardiologiczny, opiekuńczy oraz dyrekcja placówki. Podczas remontu oddziały szpitalne wciąż będą funkcjonować. Inwestycja ma być zrealizowana w ciągu pół roku.

Remont w Ostrowi Mazowieckiej
Oddział chirurgiczny szpitala w Ostrowi Mazowieckiej przeszedł gruntowny remont.

Oddział został odnowiony, wykonano niezbędne instalacje, utworzono drugą salę opatrunkową, a w jednym
z przystosowanych pomieszczeń – salę wybudzeń. Położono nową podłogę, każdą z sal wyposażono w sanitariaty. Remont wykonali pracownicy działu technicznego szpitala zatrudnieni jako konserwatorzy. Następne w kolejce do remontu są oddziały: noworodkowy, położniczy i ginekologiczny. Dodatkowo w szpitalu uruchomiono nowy, 15-łóżkowy, samodzielny oddział urazowo-ortopedyczny.

Nowy budynek w Dąbku
W czerwcu br. otwarto nowy budynek Krajowego Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku.

Obiekt składa się z dwóch pięter mieszkalnych, z 30 pokojami jednoosobowymi i balkonami. Parter budynku stanowi część użytkową, w której znajdują się sale rehabilitacyjne z pełnym wyposażeniem, fizykoterapia z urządzeniami generującymi prądy, laserami, urządzeniami do przegrzewania tkanek, a także do leczenia falą uderzeniową. Budynek wyposażono w ogólnoustrojową komorę kriogeniczną oraz lokomat – urządzenie do reedukacji chodu. W ramach inwestycji zmodernizowano kotłownię, zamontowano kolektory słoneczne oraz zbudowano pole do minigolfa, przystosowane do możliwości osób poruszających się na wózkach. Powiększono również salę konferencyjną oraz bazę hotelową. Rozbudowa ośrodka została dofinansowana ze środków pochodzących z budżetu województwa mazowieckiego, w kwocie 13,7 mln zł.

W Wołominie: intensywna terapia po remoncie
W czerwcu br. odbyło się oficjalne otwarcie Oddziału Intensywnej Terapii w Szpitalu Powiatowym w Wołominie. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1.235.974,74 zł.

W ramach modernizacji wykonano: przebudowę gabinetów diagnostycznych i sal chorych, izolatkę wyposażoną w oddzielny węzeł sanitarny, toalety
o wysokim standardzie. Ściany i podłogi wyłożono antystatyczną i antybakteryjną wykładziną. Zamontowano instalacje: elektryczną, wodno-kanalizacyjną oraz wentylację i klimatyzację. Oddział Intensywnej Terapii spełnia wszystkie standardy europejskie. W planach szpital ma jeszcze remont oddziału dializ.

Na remont Urząd Marszałkowski przekazał 500 tys. zł ze środków na realizację Samorządowego Programu Rozwoju Mazowsza – komponent G. Pozostałe koszty, tj. ponad 700 tys. zł, pokryto z budżetu powiatu wołomińskiego, z którego co roku przekazuje się znaczną kwotę na modernizację szpitala.

Nowy rentgen Szpital Powiatowy w Wołominie wzbogacił się o nowy aparat rentgenowski.

75 proc. środków na zakup nowego sprzętu powiat pozyskał ze środków unijnych, 10 proc. z budżetu państwa, a 15 proc. wyasygnowano z budżetu powiatu. Całkowity koszt wyniósł ok. 1 mln zł. Nowy aparat jest jednym z najnowocześniejszych. Zapis zdjęcia odbywa się nie tylko w sposób tradycyjny, na kliszy, ale również w formie elektronicznej. Pacjent otrzymuje płytę CD ze zdjęciem.

Archiwum