20 października 2008

Sezon grypy

Groźba epidemii grypy co roku powraca w sezonie jesiennym. Naukowcy twierdzą, że pojawienie się kolejnej pandemii tej choroby jest kwestią czasu. Wskazuje na to budowa wirusa grypy, który podlega nieustannym mutacjom.

W ub.r. problemem grypy po raz pierwszy zajęła się Komisja Europejska. Opublikowała „Sprawozdanie w sprawie stanu gotowości i planu reagowania w sytuacji wystąpienia pandemii grypy we Wspólnocie Europejskiej”. W dokumencie tym podkreślono m.in., że należy „podjąć kroki zmierzające do zapewnienia dostatecznych zapasów leków przeciwwirusowych i szczepionek dla osób narażonych na kontakt z wirusem w przypadku wybuchu choroby w jednym lub większej liczbie państw członkowskich”.
Szacuje się, że grypa i schorzenia grypopodobne to jedne z najbardziej kosztownych chorób, obciążających budżety państw, przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. W Polsce 20-25 proc. zwolnień lekarskich wystawianych jest z powodu grypy i infekcji górnych dróg oddechowych. Roczne koszty z tego tytułu w 2004 r. przekroczyły miliard zł.
Wprawdzie postępy farmakologii dają nadzieję na wytworzenie skutecznych leków ograniczających namnażanie się wirusów, to jednak najskuteczniejszą i najtańszą ochroną przed zakażeniem grypą jest poddanie się szczepieniu.
mkr

Archiwum