9 listopada 2008

Nasze medale w Garmisch-Partenkirchen

Z 30 medalami z XXIX Mistrzostw Świata Medyków (World Medical and Health Games – WMHG) w olimpijskim Garmisch-Partenkirchen, położonym u podnóża najwyższego szczytu niemieckich Alp Zugspitze, wróciła ekipa lekarzy warszawskiej OIL.

Choć WMHG mają prawie 30-letnią tradycję – po raz pierwszy udało się zorganizować wspólny wyjazd przy wsparciu finansowym i logistycznym samorządu. Nasza skromna, 9-osobowa ekipa – wśród kilkutysięcznej grupy medyków z prawie 40 krajów świata rywalizujących w ponad 20 dyscyplinach – wywalczyła 30 medali i osiągnęła wiele doskonałych wyników.
Najwięcej medali i emocji dostarczyli nasi lekkoatleci. Bożenna Kędzierska, lekarz dentysta z Pułtuska, po rocznej przerwie w startach odzyskała tytuł królowej lekkoatletycznego stadionu: 9 medali, w tym 6 złotych (biegi na 100, 200 i 400 m, skok wzwyż, w dal, rzut kulą), 2 srebrne (rzut dyskiem, oszczep) oraz brąz w polskiej sztafecie. 3 srebrne medale (1500 m, 3000 m, rzut kulą) zdobyła najmłodsza w naszej drużynie, studentka V roku Wydziału Lekarskiego WUM Martyna Mickiewicz-Makuch, dokładając 4. srebrny medal w drużynie siatkówki. Brązowy medal w rzucie oszczepem wywalczył, specjalizujący się w medycynie ratunkowej w warszawskim pogotowiu, Konrad Bońda – jego rzuty kulą i dyskiem były bliskie podium. Świetnie wypadł debiut Agnieszki Bolesty, rezydentki z interny Szpitala w Międzylesiu. Jej złoto na 400 metrów i brąz w sztafecie były wstępem do kolarskiej dominacji; wywalczyła złoto w klasyfikacji końcowej kolarskiego wyścigu plus 2 złote i 2 srebrne medale za sukcesy etapowe oraz srebrny medal w kolarstwie górskim. Na „olimpijskim” basenie królowała Małgorzata Sawa, lekarz dentysta z Radomia, była zawodniczka klubu „Czarni Radom”, zdobywając 2 złote medale (50 m stylem grzbietowym i 200 zmiennym) oraz 2 srebrne (100 m delfinem i 100 m stylem dowolnym). Niezwykle ambitnie rywalizował zarówno na basenie, jak i bieżni nasz maratończyk, kardiolog ze szpitala na Solcu, Krzysztof Makowiecki. Jego doświadczenie i postawa mobilizowały całą grupę do maksymalnego wysiłku. W drużynie siatkarzy (opartej na medykach białostockich), która zdobyła srebrny medal, wystąpili: Jacek Małecki, Martyna Mickiewicz-Makuch i Krzysztof Makuch. Jacek Małecki (Szpital na Solcu), MVP ostatnich Mistrzostw Polski Lekarzy, uzupełnił swoją kolekcję złotym medalem w bardzo silnie obsadzonym turnieju siatkówki plażowej; autor artykułu zaś – brązowym medalem w tenisie stołowym w kategorii open w deblu ze śląskim kardiologiem Andrzejem Wnękiem.
Już za rok XXX Mistrzostwa Świata Medyków. Zachęcam do treningu, szlifowania formy i poświęcenia części wakacyjnego urlopu na sportowo-lekarską rywalizację.
Zdjęcia i felietony z WMHG oraz innych imprez lekarskich – na stronie sportowej NIL: www.hipokrates.org

Krzysztof Makuch

Archiwum