8 listopada 2008

Więcej porodów – większy szpital

Szpital Ginekologiczno-Położniczy św. Zofii przy ul. Żelaznej w Warszawie rozbudowuje się. W planach jest utworzenie nowoczesnego bloku operacyjnego i porodowego, a także Oddziału Intensywnej Terapii Noworodków i Dorosłych.

We wrześniu br. zakończył się pierwszy etap rozbudowy. Zmodernizowano budynek B, nad którym rozpięto przeszklony dach. Znajdujące się wewnątrz jednostki otrzymały nowy, efektowny wystrój. Przychodnia przyszpitalna zyskała dodatkowy gabinet, w którym będzie się mieściła poradnia laktacyjna i rehabilitacyjna. Wszystkie gabinety wyposażono w dodatkowy sprzęt, m.in. do monitoringu zwiększającego bezpieczeństwo pacjentek.
Apteka przyszpitalna znacznie powiększyła swoją powierzchnię, otrzymała też urządzenia do przygotowywania leków recepturowych, lodówki do przechowywania leków i nowe meble. Dzięki temu spełnia obecnie wymagane standardy. Zmodernizowano także laboratorium i pracownię histopatologii.
Trwają wykopy pod fundamenty nowego budynku, który będzie usytuowany na wewnętrznym dziedzińcu szpitala.
Do końca br. powstaną tu fundamenty i podziemne szatnie dla personelu. Dobudowana część placówki powiększy jej powierzchnię o 3,5 tys. m kw., na której znajdzie się jeszcze 45 łóżek. Inwestycja w 88 proc. jest finansowana z dotacji przyznanej przez organ założycielski – urząd m.st. Warszawy.
W przychodni rocznie udziela się ok. 10 tys. porad.
W 2007 r. w Szpitalu św. Zofii urodziło się 4317 dzieci. W br. będzie ich dużo więcej – do końca września odbyło się tu 3529 porodów. Dyrektor Wojciech Puzyna uważa, że bieżący rok będzie rekordowy. Mówi: – Te rekordy nie do końca nas cieszą, bo na ilości cierpi jakość, komfort pobytu pacjentek, a personel jest bardzo zmęczony. Oczekujemy takich zmian organizacyjnych w stołecznym położnictwie, które uchronią pacjentki przed niepewnością
co do przyjęcia porodu w wybranym szpitalu.

Małgorzata SKARBEK

Archiwum