18 czerwca 2009

Sport – Jurajskie zdobycze

W gościnnym Wieluniu leżącym na skraju Jury Krakowsko-Częstochowskiej, zwanej Jurą Krakowsko-Wieluńską, odbyły się IX Mistrzostwa Polski Lekarzy w Piłce Siatkowej. Reprezentacja naszej Izby zdobyła srebrny medal.

Atmosfera awansu „Siatkarza Pamapolu Wieluń” do siatkarskiej ekstraklasy udzieliła się organizatorom, kibicom oraz zawodnikom IX Mistrzostw Polski Lekarzy w Piłce Siatkowej. Rekordowa ilość 10 drużyn to duże wyzwanie organizacyjne, za które OIL w Łodzi, za sprawą Bogny Kanickiej, prezesa Radia Ziemi Wieluńskiej, a zarazem głównego sędziego zawodów, oraz Ewy i Krzysztofa Wujców, należy się najwyższa ocena.

39 meczów rozgrywanych równolegle na 3 boiskach stało na wysokim poziomie sportowym. W dwóch grupach po 5 drużyn walczono o każdy punkt i jak najlepsze miejsce. Do półfinałów awansowały zwycięska drużyna z Katowic i Łodzi, a z drugich miejsc Szczecin oraz nasza drużyna, która w fazie grupowej, w tie-breaku z Łodzią doznała porażki 1:2. Do finału awansowała, sprawiając kolejną niespodziankę, drużyna Szczecina (pokonała w tie-breaku Łódź) oraz nasza drużyna, po przekonującym zwycięstwie 2:0 (25:12 i 25:18) nad kreowaną na mistrza drużyną Katowic. Sukces tym większy, że w porównaniu z rokiem ubiegłym brakowało kluczowych zawodników z mistrzowskiego składu z Łomianek.
I tak na pozycji środkowego świetnie zadebiutował w drużynie Artur Stefanowicz, specjalizujący się w ginekologii, w klinice w Szpitalu Bródnowskim. Ciężar rozgrywania pod nieobecność kapitana drużyny Michała Frybesa wzięli na siebie kolejny debiutant stażysta Szpitala na Barskiej Krzysztof Piątkowski oraz jego imiennik, najstarszy w ekipie Krzysztof Makuch. Jak zwykle o sile ataku stanowił Jacek Małecki, specjalizujący się w ortopedii w Szpitalu na Solcu, oraz najwszechstronniejszy w naszej ekipie Jarosław Krzywański, opiekujący się na co dzień naszymi olimpijczykami i mistrzami świata. Wymienionych dzielnie wspierali chirurdzy z Banacha – Jerzy Leszczyński i Marek Kozłowski, oraz z IMiDZ – Zbigniew Surowiec. W finale, niestety, świetnie dysponowana i grającą coraz lepiej z meczu na mecz drużyna ze Szczecina pokonała zeszłorocznych mistrzów 3:1. Dodatkowo naszej drużynie przypadł w udziale tytuł najlepszego przyjmującego (Jacek Małecki) i najsympatyczniejszego zawodnika mistrzostw.
Medal brązowy zdobyła drużyna z Katowic po zwycięstwie z Łodzią 2:1. Miejsce piąte zajęła drużyna Częstochowa-Poznań, po wygranej z Bielskiem-Białą 2:0; siódme – Białystok, który pokonał gości z Białorusi, z Centrum Onkologicznego z Mińska, dziewiąte – Olsztyn, po wygranej z Kielcami.
Będzie okazja do rewanżu, m.in. we wrześniu na igrzyskach w Zakopanem.
Organizatorzy, powtórzę, którzy zadbali o stronę integracyjną i liczne nagrody rzeczowe dla uczestników, zasługują na najwyższą ocenę.
Szczegółowe informacje i galeria zdjęć – na stronie: WWW.hipokrates.org (w dziale: sport).

Krzysztof MAKUCH

Archiwum