14 października 2009

Z Mazowsza

Nowa chirurgia w Pruszkowie
19 sierpnia br. w pruszkowskim Szpitalu Powiatowym odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanego oddziału chirurgicznego.

Modernizacja obejmowała remont pomieszczeń i wyposażenie ich w nowoczesny sprzęt. Sala pooperacyjna wzbogaciła się m. in. o laparoskop i histeroskop, a także aparat do zamykania naczyń. Otwarto też gabinet mammograficzny wraz z nowym sprzętem do badań. W uroczystości wzięli udział m. in. przedstawiciele samorządu lokalnego, którzy na modernizację oddziału przekazali 920 tys. zł.

Serdeczna profilaktyka
29 sierpnia br. mieszkańcy Żyrardowa mogli skorzystać z bezpłatnych badań i porad z zakresu profilaktyki chorób układu krążenia.

Impreza została zorganizowana w ramach miejskiego programu „Czas Dla Serca”, który ma na celu zainteresowanie społeczności Żyrardowa inwestowaniem we własne zdrowie, propagowanie zachowań prozdrowotnych,
a także informowanie o przyczynach chorób układu krążenia. W realizację zadań programu rokrocznie włączają się instytucje i organizacje pozarządowe działające na terenie Żyrardowa.
W ostatnią sobotę sierpnia można było skorzystać z bezpłatnego badania poziomu cukru i cholesterolu we krwi, ciśnienia oraz porad udzielanych przez lekarzy i przedstawicieli organizacji pozarządowych z obszaru ochrony zdrowia: Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym „AMAZONKI”, Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Powiatowego Stowarzyszenia Rodzin Abstynenckich, Klubu Kwadransowych Grubasów.

Solec ma nowego dyrektora
3 sierpnia br. nowym dyrektorem warszawskiego Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej SOLEC została Teresa Romanowska.

Do tej pory pełniła ona funkcję głównej księgowej. Zadania, przed którymi stoi szefowa szpitala, nie są łatwe. Placówka ma ponad 40 mln długu i czeka na plan naprawczy. Organ założycielski, czyli Miasto Stołeczne Warszawa planuje przekształcić szpital w spółkę miejską, aby skorzystać z rządowego planu pomocy i spłacić część zadłużenia.

Remont w Płońsku
W sierpniu br. w płońskim szpitalu rozpoczął się remont kapitalny i rozbudowa.

Prace prowadzone są w jednym z budynków szpitalnych, w którym dotychczas mieściły się oddziały kardiologii, ginekologii i pediatrii. Szpital wybudowano w latach 30. ubiegłego wieku. Na owe czasy nowoczesny, obecnie odstaje od wymogów i standardów XXI wieku. Środki na modernizację, szacowane na ponad 12 mln zł, pochodzą
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Remont szpitala ma się zakończyć w przyszłym roku.

Dotacja dla Pruszkowa
11 sierpnia br. Zarząd Województwa Mazowieckiego przyznał pruszkowskiemu Szpitalowi Kolejowemu dotację w wysokości 100 tys. zł.

Środki mają być przeznaczone na modernizację tomografu komputerowego.

Piotr Kaczmarek

Archiwum