25 marca 2010

Ukraiński Order za Zasługi dla prof. Henryka Skarżyńskiego

13 stycznia 2010 r. w siedzibie Ambasady
Ukrainy odbyła się uroczystość wręczenia Orderu za Zasługi prof. Henrykowi Skarżyńskiemu.

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko przyznał to odznaczenie prof. Henrykowi Skarżyńskiemu, za aktywne działania na rzecz rozwoju stosunków polsko-ukraińskich. Jest to najwyższe odznaczenie jakie może od prezydenta Ukrainy otrzymać obcokrajowiec. Wręczając order ambasador Ukrainy w Polsce Olexander Motyk podkreślił, że prof. Skarżyński zmienił na lepsze los wielu ukraińskich rodzin, przywracając dzieciom z ciężkimi chorobami słuchu i mowy radość normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, rodzicom zaś szczęście z powrotu do zdrowia ich pociech.
Zespół Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, w ramach współpracy z Ukrainą, organizuje m.in. staże, szkolenia dla ukraińskich lekarzy z zakresu diagnostyki, leczenia wad słuchu i mowy oraz konferencje naukowo-szkoleniowe w różnych miastach Ukrainy.
Profesor jest pomysłodawcą badań przesiewowych słuchu w Polsce. Również na Ukrainie przygotował szkolenia ukraińskich badaczy na potrzeby tych badań. Jest też organizatorem Ośrodka Diagnostyczno-Leczniczo-Rehabilitacyjnego w Odessie, którego budowa jest na ukończeniu.
Dzięki zaangażowaniu polskich specjalistów, wielu ukraińskich pacjentów z różnymi uszkodzeniami słuchu lub mowy przeszło w Polsce profesjonalną diagnostykę i leczenie, ponadto prof. H. Skarżyński siedmiokrotnie przeprowadzał na Ukrainie pokazowe operacje wszczepienia implantów słuchowych.

Renata Korneluk

Archiwum