1 lipca 2011

Dotacja jednak nieokrojona

Radomski Szpital Specjalistyczny otrzyma unijną dotację w wysokości 27 mln zł na budowę pawilonu ginekologiczno-położniczego. Umowę o dofinansowanie inwestycji podpisano 7 czerwca. Budowę pawilonu rozpoczęto jeszcze w latach 90., jednak ze względu na brak funduszy prace zostały wstrzymane na wstępnym etapie. Na wznowienie robót budowlanych obiekt czekał do 2009 r. Wówczas Radomski Szpital Specjalistyczny otrzymał ze strony władz zapewnienie, że inwestycja zostanie dofinansowana z funduszy unijnych, które pokrywają ok. 80 proc. kosztów. Pawilon jest już niemal gotowy.
– Inwestycja kosztowała 35 mln zł, z czego ok. 27 mln to otrzymane przez szpital radomski dofinansowanie ze środków unijnych, wypłacone za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego – informuje Katarzyna Piechota-Kaim, rzeczniczka prezydenta Radomia.
Losy dotacji ważyły się od roku, ze względu na brak funduszy w Urzędzie Marszałkowskim, który dystrybuuje unijne pieniądze. Zamiast 27 mln zł zaproponowano szpitalowi jedynie 18. Wynikało to z aktualnego kursu euro. Konieczne było zwrócenie się w tej sprawie prezydenta Radomia do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Batalia zakończyła się sukcesem.
– Cieszę się, że ten dzień w końcu nastąpił i podpisujemy umowę. Zarząd Województwa Mazowieckiego od początku chciał dofinansować projekt. Robiliśmy wszystko, aby znaleźć dodatkowe środki. Zwróciliśmy się nawet o wsparcie do Komisji Europejskiej. Niestety bezskutecznie. W tej sytuacji zdecydowaliśmy o przesunięciu środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego i udało nam się wygospodarować całą potrzebną kwotę – podkreślił marszałek Adam Struzik.
Nowy pawilon składa się z części opartej na starszej konstrukcji, do której dobudowano kolejne kondygnacje, oraz z zupełnie nowego budynku. Obiekty połączone są klatką schodową i krytym łącznikiem. Prace budowlane i wykończeniowe już wykonano. Trwa gromadzenie sprzętu, którego zakup również obejmuje unijna dotacja. Pierwsze pacjentki zostaną przyjęte w pawilonie na przełomie sierpnia i września. W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym rocznie przychodzi na świat ponad 1,5 tys. dzieci.
– Po otwarciu nowego budynku szpital na pewno stanie się jeszcze bardziej konkurencyjny na rynku usług medycznych. A najważniejsze, że pacjentki będą mogły rodzić w godnych warunkach – powiedział Leszek Ruszczyk, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.
Pawilon dysponuje 70 łóżkami dla pacjentek i 24 miejscami dla noworodków. Sale są trzyosobowe. Wszystkie wyposażono w łazienki. W obiekcie znajdują się cztery sale porodowe, w tym dwie przeznaczone do porodów rodzinnych. Oprócz tego w kompleksie będzie działał blok operacyjny z OIOM-em i trzema salami operacyjnymi. Pacjentki po operacji będą trafiały na specjalną, odizolowaną salę. Na parterze pawilonu zlokalizowano tzw. ginekologię jednodniową, gdzie będzie udzielana pacjentkom pomoc doraźna.

Ewa Waluś

Archiwum