14 sierpnia 2012

WUM ma nową bibliotekę

26 czerwca 2012 r. zostało otwarte Centrum Biblioteczno-Informacyjne, usytuowane w Kampusie Banacha Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W uroczystości, na zaproszenie rektora prof. Marka Krawczyka, uczestniczył prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Społeczność akademicka naszej uczelni czekała na ten moment od zawsze. Lokalizacja biblioteki przy ul. Oczki była przecież tymczasowa. Taki stan trwał ponad 60 lat, od czasów tuż po II wojnie światowej. Dzisiaj (…) dajemy całej społeczności akademickiej naszej uczelni nowoczesny warsztat naukowy i edukacyjny. Umożliwia on korzystanie z ogromnego potencjału naukowego, jaki tkwi w naszych zbiorach, zapewnia dostęp do światowych i krajowych źródeł informacji oraz pozwala we właściwych warunkach przechowywać zgromadzone zasoby – powiedział prof. Marek Krawczyk, inaugurując uroczystość.
Nowa biblioteka to czterokondygnacyjny obiekt o powierzchni użytkowej ponad 7 tys. mkw. i 120 pomieszczeniach. Jest wyposażony w multimedialne sale wykładowe, skomputeryzowane czytelnie i wypożyczalnie, zapewniające szybki dostęp do najnowszych krajowych i zagranicznych źródeł naukowej informacji medycznej. Wykorzystanie technologii identyfikacji książek za pomocą fal radiowych (RFID) umożliwia samoobsługowe wypożyczanie publikacji ze zbiorów liczących 5 tys. woluminów. Inne nowoczesne urządzenie – SelfCheck, z posiadanym przez bibliotekę systemem Aleph pozwala na samodzielną identyfikację użytkownika, kontrolę jego konta oraz rejestrację wypożyczanych i zwracanych książek.
W bibliotece znajdują się m.in.: 1000-metrowa czytelnia z 230 stanowiskami, z których 110 ma stacje komputerowe i dostęp do Internetu, oraz sala seminaryjno-komputerowa z 30 miejscami, przeznaczona do przeprowadzania egzaminów w formie elektronicznej. To rozwiązanie prawie niespotykane na polskich uczelniach. Ponadto w nowym gmachu zlokalizowano dziesięć sal dydaktycznych i dwie konferencyjne, wyposażone w system audio-wideo. Użytkownicy czytelni mają wolny dostęp do ok. 22 tys. woluminów. Podziemny magazyn może pomieścić 8 tys. metrów bieżących zbiorów.
Co niezwykle ważne, na parterze znalazło lokum Muzeum Historii Medycyny, ze zbiorami w szczególności związanymi z WUM.
Prezydent Bronisław Komorowski, który w 2009 r., jako marszałek Sejmu, wmurował kamień węgielny pod budowę gmachu, podziękował wszystkim, którzy pracowali przy stworzeniu projektu Centrum i jego realizacji:
– Chciałbym życzyć całemu środowisku, aby to wspaniałe miejsce służyło jak najlepiej także budowaniu kolejnych aspiracji i marzeń o nowoczesności, o coraz lepszym systemie edukowania studentów, o coraz lepszych możliwościach korzystania z wiedzy – powiedział.
Prezydent RP i rektor WUM podpisali „Przesłanie do Społeczności Akademickiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego”.
„Życzymy, by zdobywając na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym wiedzę i praktyczne umiejętności, znajdowali Państwo w tej Bibliotece inspirację i entuzjazm do dalszego kształcenia, pogłębiania analiz i naukowych badań” – głosi tekst przesłania.

egw, mkr

Archiwum