24 marca 2013

Sport i natchnienie

Wreszcie złoto!

Drużyna piłkarska Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie zdobyła mistrzostwo Polski w rozgrywanych w Mielcu XVIII Halowych Mistrzostwach Polski Lekarzy, które odbyły się w grudniu 2012 r.

Nasza ekipa nie należała do faworytów imprezy, gdyż do tej pory nie odnosiła znaczących sukcesów w rozgrywkach. Tym razem jednak stanowiła monolit i od początku pokazała dobrą formę, pewnie pokonując w pierwszym meczu ubiegłorocznego mistrza, drużynę PPMK. Konsekwentna i mądra gra w kolejnych spotkaniach zapewniła nam wyjście z grupy do półfinału, gdzie przyszło nam się zmierzyć z silnym zespołem z Lublina. Mecz był bardzo wyrównany i zacięty, obydwie drużyny włożyły maksimum zaangażowania, ale nie przyniosło to zdobyczy bramkowej żadnej ze stron. Wobec bezbramkowego remisu o awansie zadecydowały rzuty karne, które lepiej wykorzystali zawodnicy naszej drużyny. W wielkim finale spotkaliśmy się z zespołem OIL z Łodzi, który nieoczekiwanie pokonał doskonale grających do tego momentu gospodarzy z OIL z Rzeszowa. Pojedynek finałowy był kolejną ciężką batalią i pokazem konsekwencji z naszej strony. Mimo utraty bramki, nasza wiara w sukces nie znikła. Na minutę przed końcem spotkania jeden z wielu ataków na bramkę pewnego już wygranej przeciwnika wreszcie przyniósł upragnionego gola. Mecz zakończył się remisem 1:1 i znów o zwycięstwie zadecydowały rzuty karne. To my lepiej potrafiliśmy opanować nerwy i dzięki temu mogliśmy unieść ręce w geście triumfu!
Skład drużyny: Paweł Wołyniec – bramkarz, Jacek Baltyn, Michał Małek, Piotr Pawłowski, Krzysztof Ćwikła, Piotr Gajewski, Piotr Stryjewski, Paweł Morawski, Damian Łasocha.

Michał Małek

Klub Rowerowy OIL w Warszawie zaprasza lekarzy kolarzy

Osoby trenujące kolarstwo proszone są o kontakt. Zachęcam do wspólnych treningów na torze albo – jeśli dopisze pogoda – w Puszczy Kampinoskiej. Wystarczy napisać: trymer@wp.pl.
W zimie, jeśli zbierze się kilka chętnych osób, mogę wprowadzić w świat kolarstwa torowego. Warunkiem uczestnictwa są dobre chęci, silne nogi, obycie z rowerem i kask. Rower torowy nie jest straszny, przypomina znany z klubów fitness rower spinningowy, często dobrze opanowany przez panie. Jego napęd pozbawiony jest wolnobiegu i wykorzystuje zasadę tzw. ostrego koła.
Entuzjazm naszych nowych kolegów pomoże wskrzesić naszą drużynę KR-OIL, by znów pojawiła się na trasach mazowieckich maratonów. W sezonie zwykle udaje nam się również kilka razy wspólnie wyjeżdżać w góry, w poszukiwaniu prawdziwych tras MTB. Szosowcy mogą wystartować w Tour de Pologne dla amatorów lub lekarskim wyścigu w Bychawie, na południu Polski. W wielkopolskich Michałkach organizowane są wyścigi MTB z klasyfikacją dla lekarzy. Niebawem ukaże się relacja ze startu w igrzyskach lekarskich w Zakopanem.
Zapraszam do naszego grona, spotykamy w miarę wolnego czasu i możliwości.

Marek Prątnicki

Wystawa rysunków

Arkadiusz Mamert Janion – chirurg, rysownik. Urodził się w 1975 r. w Przemyślu. Studia medyczne ukończył w 2000 r. na Akademii Medycznej w Lublinie. Jest specjalistą chirurgii ogólnej w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym. Rysuje w Domu Kultury w Ząbkach, pod kierunkiem Bogusławy Ołowskiej. Jego prace są kontrowersyjne i właśnie dlatego cieszą się dobrym odbiorem w pokoleniu autora i młodszym. W rysunkach znajduje odbicie praca zawodowa chirurga oraz fascynacja surrealizmem. Za mistrza w malarstwie uważa Zdzisława Beksińskiego, a sztuka plakatu jest dla niego wzorem i inspiracją.
Tematyka prac przedstawionych na wernisażu, który odbył się w styczniu br. w Muzeum Motoryzacji przy ul. Filtrowej 62, zmusza do myślenia, każdy rysunek zawiera przesłanie, czasami bardzo krytyczne wobec rzeczywistości. Wystawa zgromadziła sporą publiczność, a ekspozycja starych samochodów była ciekawym tłem dla pokazanych prac.
Ja z sympatią wspominam wspólną z Arkiem wystawę w szpitalu w Międzylesiu, którą uważam za niezwykle udaną, choć nasza twórczość bardzo się różni.

Włodzimierz Cerański

Archiwum