28 lutego 2019

Student medycyny… alternatywnej

Z DELEGATURY RADOMSKIEJ

Medycyna alternatywna – kształcenie w takiej specjalności planowała Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna w Radomiu. Zaniepokoiło to Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie.

Pod koniec stycznia, na wniosek Zespołu ds. Monitorowania Naruszeń w Ochronie Zdrowia, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie zwróciła się z prośbą do rektora Europejskiej Uczelni Społeczno-Technicznej o przesłanie szczegółowego programu nauczania „medycyny alternatywnej”, czyli zapowiadanej przez uczelnię nowej specjalności w ramach kierunku zdrowie publiczne.

Z uzyskanych przez nas informacji wynika jednak, że szkoła na razie wycofała się z tego pomysłu i zajęcia, które miały rozpocząć się w lutym, odwołano. Przede wszystkim z powodu braku chętnych do zgłębiania tajników medycyny alternatywnej.

Trochę szczegółów dotyczących planowanej specjalności zdradziła Beata Trzpil-Zwierzyk, prorektor EUS-T, w wywiadzie opublikowanym na stronie internetowej uczelni. Jej zdaniem medycyna alternatywna przez wieki istniała równolegle z tradycyjną, nie ustępując jej w niczym, a czasem wręcz przewyższając skutecznością: „Istnieje wiele rodzajów medycyny alternatywnej.
Do najbardziej interesujących i popularnych należą: homeopatia, ziołolecznictwo, aromaterapia, akupunktura i wiele innych. […] Ludzie, a zwłaszcza osoby związane z szeroko rozumianą medycyną i zdrowiem publicznym, powinni mieć dogłębną wiedzę na temat wspominanych już rodzajów medycyny alternatywnej, umieć je odróżniać i zastosować przy właściwych dolegliwościach we właściwy sposób, wspomagając proces leczenia lub go zastępując, nie czyniąc nikomu szkody. Pragniemy dać naszym studentom taką możliwość”.

Zajęcia mieli prowadzić specjaliści z Polski, Ukrainy i Turcji. Kandydatów na studentów kuszono m.in. perspektywą warsztatów praktycznych w laboratoriach, gdzie wykonywaliby mieszanki ziołowe. 

Raf

„Miesięcznik OIL w Warszawie Puls” nr 3/2019

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum