24 lutego 2023

Vademecum przedsiębiorcy ze stetoskopem

Myśl dojrzewa, powraca i nie daje o sobie zapomnieć. W końcu decyzja zapada: otwieram działalność. Indywidualną lub grupową praktykę lekarską, a może podmiot leczniczy? Zacznijmy jednak od początku.

autor: KAMILA HOSZCZ-KOMAR

Każda z wymienionych form jest inna i wiąże się z innymi prawami oraz obowiązkami. Wspólne jest jedno: każda wymaga przestrzegania przepisów prawnych dotyczących działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Co to oznacza? Każdy przedsiębiorca musi zarejestrować się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowym (w zależności od wybranego rodzaju działalności gospodarczej), a następnie stosować się do przepisów ściśle określających obowiązki wynikające z prowadzenia działalności w takiej formie. Którą wybrać? W dużej mierze zależy to od rodzaju praktyki lekarskiej, jaką chcemy prowadzić. Lekarz lub lekarz dentysta, decydujący się na grupową ogólną lub specjalistyczną praktykę lekarską, może wybrać spółkę cywilną, jawną lub partnerską. Medyk, który woli indywidualną praktykę lekarską, będzie zakładał indywidualną działalność gospodarczą. Z kolei planujący szerszą działalność leczniczą i zatrudnienie nie tylko personelu średniego i pomocniczego, ale także innych lekarzy i lekarzy dentystów, ma znacznie szerszy wybór typu działalności gospodarczej, ale zobowiązany jest tym samym do założenia podmiotu leczniczego.

Kiedy lekarz wybierze rodzaj działalności gospodarczej, jaki chce prowadzić, i dopełni wszystkich niezbędnych formalności, zostanie zaliczony w poczet polskich przedsiębiorców. Ma jednak jeszcze jeden obowiązek: zarejestrowania działalności w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą dla praktyk lekarskich w Okręgowej Izbie Lekarskiej lub (w przypadku podmiotów leczniczych) w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. Rejestracja jest odpłatna i powinna nastąpić w ciągu 30 dni od wpisu do CEIDG lub KRS. Właściwy organ ma 30 dni na zaakceptowanie wniosku. Wniosek może zostać odrzucony!

Najczęściej odmowa wynika z tego, że: masz prawomocne orzeczenie zakazujące wykonywania działalności,

w ciągu ostatnich trzech lat wykreślono Cię z rejestru z powodu nieprawdziwego oświadczenia dołączonego przez Ciebie do wniosku lub poważnie złamałeś warunki wykonywania działalności albo nie przestrzegałeś zaleceń pokontrolnych, nie spełniasz warunków prowadzenia działalności.

Odmowa wpisu do rejestru następuje w drodze uchwały organu prowadzącego rejestr.

Czy wiesz, że…

Każda zmiana danych w rejestrze RPWDL musi być zgłoszona w ciągu 14 dni?

Pamiętaj!

Prowadzenie działalności leczniczej tylko w oparciu o wpis do CEIDG lub KRS jest nielegalne! Dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o wpis do RPWDL możesz zgodnie z prawem wykonywać usługi lekarskie w ramach działalności gospodarczej.

Najbliższe terminy:

ROZLICZENIE Z URZĘDEM SKARBOWYM

30 kwietnia – termin rozliczenia PIT dla pozostałych przedsiębiorców, bez różnicy w formie opodatkowania (w 2023 r. możemy rozliczyć PIT do 2 maja, gdyż 30 kwietnia przypada w dzień wolny od pracy)

Ustawowa sprawozdawczość statystyczna

31 marca – termin złożenia rocznego sprawozdania z działalności i o pracujących w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej (druk MZ-11)

10 kwietnia – termin złożenia sprawozdania o pracujących w podmiotach wykonujących działalność leczniczą (druk MZ-88)

10 kwietnia – termin złożenia sprawozdania o specjalistach pracujących w podmiotach wykonujących działalność leczniczą (MZ-89)

Wszystkie wymienione sprawozdania dotyczą zarówno podmiotów, jak i indywidualnych lub grupowych praktyk lekarskich. Druki MZ-88 oraz MZ-89 składają także lekarze dentyści świadczący usługi w ramach działalności gospodarczej.

Sprawozdania należy składać drogą elektroniczną w Systemie Statystyki w Ochronie Zdrowia.

SPRAWOZDANIE DOTYCZĄCE ODAPADÓW MEDYCZNYCH

15 marca – termin złożenia corocznego sprawozdania do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania odpadów za  poprzedni rok.

Sprawozdanie lekarze i lekarze dentyści składają w systemie BDO (https://bdo.mos.gov.pl/).

SPRAWOZDANIE DOTYCZĄCE GAZÓW I PYŁÓW

31 marca – termin złożenia sprawozdania, które zawiera informacje o ilości oraz rodzajach gazów lub pyłów wprowadzanych do powietrza oraz dane, na podstawie których określono te ilości, wykorzystane do ustalenia wysokości opłat, oraz ewentualnego uiszczenia opłat za korzystanie ze środowiska za poprzedni rok. Sprawozdanie należy złożyć osobiście w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego lub w jego wyznaczonych punktach podawczych, drogą pocztową lub elektronicznie przez skrzynkę podawczą e-PUAP. Sprawozdanie składają lekarze i lekarze dentyści, którzy w swoich praktykach korzystają z samochodów i/lub mają kotłownię.

E-wydanie – kliknij:

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum