26 marca 2019

Medycyna jest kobietą

Początki nie były łatwe. W XIX w. kobiety zaczęły upominać się o swoje prawa, o wyjście z domowych pieleszy. Opór męskiego świata wyrażał się m.in. zakazem wstępu na uniwersytety. A jednak kobiety zaczęły studiować, pierwsze we Francji. Jedną z nich była Maria Skłodowska-Curie, uznawana za uczoną wszech czasów, jedyna kobieta dwukrotnie nagrodzona Noblem. Także na wydziałach medycyny i farmacji pojawiły się kobiety, dziś całkowicie na nich dominują. Kobietom w medycynie poświęcona jest wspaniała wystawa „Femina et Medicina. Portret Hygiei w tradycji akademickiej Warszawy”, przygotowana przez Muzeum Historii Medycyny WUM i otwarta w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym WUM.

Na wystawie prezentowane są reprodukcje zdjęć lekarek, od pierwszych, najodważniejszych, m.in. Anny Tomaszewicz-Dobrskiej, Teresy Ciszkiewiczowej, Justyny Budzińskiej-Tylickiej, przez szeregi lekarek, uczonych, organizatorek ochrony zdrowia, takich jak Marta Erlich i Eleonora Raicher, z okresu międzywojnia i lat powojennych aż po współczesne kobiety, których około tysiąca zatrudnia WUM. Zasiadają we władzach akademickich, uczą, leczą i prowadzą badania. Dwie lekarki: prof. Ewa Radwańska i prof. Ewa Kuligowska, otrzymały tytuł Doktora Honoris Causa uczelni. Na wystawie znalazły się też dokumenty: legitymacje, indeksy, zaświadczenia studentek medycyny, lekarek z minionych lat.

Medycyna jest kobietą – powiedział rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś, otwierając wystawę. – Tytułowa postać wystawy – Hygieia – w starożytnej Grecji uchodziła za boginię i uosobienie zdrowia, była czczona razem z ojcem Asklepiosem – bogiem sztuki lekarskiej. (…)
Od imienia Hygiei pochodzi słowo higiena, a jej wizerunek z atrybutami (misą i wężem) jest symbolem farmacji.

Obecnie w murach WUM studiuje ponad 7 tys. kobiet, czyli stanowią około 74 proc. studentów. Tę przewagę wystawa znakomicie ilustruje.                                          mkr

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum