29 marca 2021

Lanie wody

RENATA JEZIÓŁKOWSKA
redaktor naczelna

Kolejna fala zachorowań, więc wszystkie ręce na pokład. Hasła wygłaszane przez decydentów, zawierające np. takie morskie metafory, bywają mało wiarygodne, bo część tych „wszystkich rąk” po zdaniu pisemnego egzaminu specjalizacyjnego wskutek odgórnych decyzji (a raczej braku decyzji) zamiast wrócić do pracy musiała się skupić na przekładaniu kartek podręczników, ucząc się do części ustnej.

A w poprzednich dwóch sesjach egzaminy ustne były odwoływane… Chodzi o to, że temat egzaminów to jeden z wielu przykładów obrazujących niezrozumiałą, delikatnie mówiąc, postawę wobec medyków. Na przestrzeni minionego roku a to brakowało środków ochrony indywidualnej, a to były problemy z kryteriami i wypłacaniem dodatków covidowych, a to wystawiano błędne skierowania do zwalczania epidemii. Na konferencjach prasowych wygłaszane są apele o poważne rozmowy, jednocześnie prośby o dialog płynące ze środowiska lekarskiego są ignorowane bądź odkładane na później… Na jeszcze jakąś falę, między falami, po falach, nigdy?

Ci, którzy na pierwszej linii walczą z koronawirusem, zmęczeni są nie tylko coraz bardziej rozpędzającą się epidemią, ale też słuchaniem, jak rządzący leją wodę.

My natomiast, przygotowując kwietniowy numer „Pulsu”, wysłuchaliśmy wielu historii o konkretnych problemach, konkretnej pracy dostosowywanej do zmieniających się wytycznych, konkretnych emocji. Nasi rozmówcy z różnych perspektyw opowiedzieli o roku pandemii, chaosie i wyciąganych z niej wnioskach. Czas przed Wielkanocą skłonił nas do rozmów o idei kampanii społecznej #WspólneŚwięta, która z powodu epidemii musiała zostać zawieszona. Poruszamy temat szczepień, lockdownu i, licząc na lepsze jutro, planujemy dla zmęczonych epidemią lekarzy izbowe przedsięwzięcia. Przedstawiamy kolejnych 10 ze 100 działań, form wsparcia i inicjatyw w ramach cyklu na 100-lecie samorządu. I – co bardzo ważne – rozpoczynamy kampanię informacyjną o wyborach, zachęcając do wzięcia czynnego udziału w tworzeniu samorządu lekarskiego. Przybliżamy najistotniejsze kwestie i dane oraz publikujemy kalendarz wyborczy. W każdym kolejnym numerze naszego miesięcznika znajdą się artykuły o tym, co ważne i aktualne.

Okładki nie ma potrzeby opisywać. Za to fali będącej jej elementem na pewno warto bliżej się przyjrzeć, czyli przeczytać felieton prof. Bralczyka.

Wiele można powiedzieć liczbami i statystykami, o czym dyskutujemy w jednym z wywiadów. Wiele też można ująć w skrótowej formie, tzn. w pigułce. W rubryce o tej nazwie zebraliśmy ciekawostki dotyczące chorób zakaźnych. Ponadto w „Pulsie” jak zawsze przybliżamy aktualności prawnomedyczne oraz przedstawiamy raport z naszej obecności w mediach – wybrane fragmenty wypowiedzi reprezentantów izby dla telewizji, radia, gazet, portali. Zapraszani przez dziennikarzy do rozmów o ochronie zdrowia, odpowiadaliśmy na pytania związane z sytuacją epidemiczną, szczepieniami, warunkami pracy lekarzy, sprawami samorządu, zamieszaniem wokół wspomnianego na wstępie Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego.

Mamy nadzieję, że chętnie sięgają Państwo po „Puls” i odwiedzają naszą stronę internetową, która za kilka miesięcy będzie całkiem odmieniona. Przede wszystkim stanie się bardziej funkcjonalna, intuicyjna i przyjazna dla użytkownika. Na razie nie zdradzę szczegółów. Dodam jeszcze tylko, że niezmiennie jesteśmy aktywni w mediach społecznościowych. By nas znaleźć, wystarczy na Facebooku, Twitterze i Instagramie wpisać w wyszukiwarce @OILWARSZAWA. Obserwujcie nas Państwo i bądźcie na bieżąco z tym, co dla Was robimy i możemy zrobić.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum