9 kwietnia 2018

Goniec Medyczny

Jak zatrzymać tę lawinę?

Porozumienie między ministrem zdrowia a rezydentami niewiele zmieniło w sytuacji szpitali. Z ponad 4 tys. protestujących lekarzy do pracy w dłuższym wymiarze czasu wróciło zaledwie 151. – Klauzule opt-out wypowiedziało u nas 45 ze 162 rezydentów. Dotąd żaden nie przyszedł z propozycją ponownego jej podpisania – informuje Julia Ścigała ze Szpitala im. Kopernika w Łodzi.

Pierwszy taki przeszczep w Europie

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeszczepili nerw kulszowy od zmarłego dawcy policjantowi rannemu w ubiegłym roku w strzelaninie
w Wiszni Małej. Taki zabieg rekonstrukcji uszkodzonego nerwu kulszowego został przeprowadzony w Europie po raz pierwszy.

Eksperci alarmują

W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba rodziców i opiekunów, którzy odmówili obowiązkowego zaszczepienia dzieci (wg NIZP-PZH w 2017 r. było 30 tys. takich odmów). Zdaniem ekspertów unikanie szczepień może skutkować powrotem wielu groźnych chorób zakaźnych, takich jak odra i krztusiec.

Szkodliwe interakcje

Niektóre składniki dymu tytoniowego wchodzą w interakcję z wieloma lekami. Prof. Andrzej Stańczak z Zakładu Farmacji Szpitalnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi ostrzega, że u palaczy lub osób zrywających z nałogiem może to powodować zmianę stężenia leków w organizmie.

USA: chcą odbierać dzieci matkom, które brały narkotyki w czasie ciąży

Kongresmeni ze stanu Kentucky (USA) chcą odbierać prawa rodzicielskie matkom, które urodzą dzieci z objawami uzależnienia od narkotyków. Dzięki zmianom w prawie rozszerzy się definicja znęcania się nad dzieckiem.

Ibuprofen

Szkodliwy efekt zażywania leków zawierających ibuprofen może wystąpić już po kilku dniach ich stosowania – ostrzega brytyjski serwis Independent. Popularny środek przeciwbólowy przyjmowany w pierwszym trymestrze ciąży wywiera negatywny wpływ na żeński płód.

Starzejemy się

W Polsce przybywa osób powyżej sześćdziesiątki. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2016 r. już ponad 8,9 mln rodaków miało więcej niż 60 lat. W 2014 r. było ich 8,5 mln.

4 minuty spóźnienia

Opinia publiczna w Wielkiej Brytanii jest wstrząśnięta raportem Generalnej Rady Lekarskiej na temat zdarzenia, do którego doszło trzy lata temu. Pięcioletnia dziewczynka została odesłana przez lekarkę, ponieważ matka dziewczynki spóźniła się na umówioną wizytę… 4 minuty. Koroner, który badał tę sprawę, potwierdził, że tym samym szansa na uratowanie dziecka została bezpowrotnie stracona.

Mogą podzielić się szpikiem kostnym

W Polsce zarejestrowano już ponad 1,3 mln potencjalnych dawców szpiku kostnego. Konsultant krajowy w dziedzinie hematologii prof. Wiesław Jędrzejczak poinformował, że pod tym względem zajmujemy drugie miejsce w Europie, zaraz za Niemcami.

Elektroniczny stetoskop

Elektroniczny stetoskop zintegrowany z termometrem i aplikacją mobilną pozwoli pacjentom samodzielnie przeprowadzać badania osłuchowe płuc i serca. Nad powstaniem urządzenia pracowali naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Goniec Medyczny jest elektronicznym biuletynem informacyjnym, wysyłam bezpłatnie trzy razy w tygodniu na blisko 100 tys. adresów poczty elektronicznej polskich lekarzy i innych profesjonalistów medycznych – użytkowników portalu edukacyjnego „Esculap” (www.esculap.com).
Dostęp do wszystkich materiałów i usług w „Esculapie” jest bezpłatny, przy pierwszej wizycie wymagane jest jedynie wybranie własnego loginu i hasła.

Lek. Jarosław Kosiaty, redaktor naczelny „Esculapa”

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum