9 kwietnia 2018

Nowe przepisy prawne

Prawo

mec. Beata Kozyra-Łukasiak

30 stycznia 2018 r. weszło w życie rozporządzenie ministra obrony narodowej z 24 stycznia 2018 r. w sprawie orzekania o zdolności do czynnej służby wojskowej oraz trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach, opublikowane w DzU z 2018 r., poz. 258.

Rozporządzenie określa:

– tryb kierowania do wojskowych komisji lekarskich,

– szczegółowe warunki orzekania przez wojskowe komisje lekarskie o zdolności do czynnej służby wojskowej, w tym o zdolności do odbywania tej służby w poszczególnych rodzajach wojsk i służb oraz na poszczególnych stanowiskach służbowych i funkcjach wojskowych wymagających szczególnych predyspozycji zdrowotnych,

– szczegółowe warunki orzekania przez wojskowe komisje lekarskie o zdolności do odbywania czynnej służby wojskowej poza granicami państwa,

– sposób ustalania przez wojskowe komisje lekarskie związku chorób, ułomności i śmierci z czynną służbą wojskową,

– tryb orzekania przez wojskowe komisje lekarskie o zdolności do czynnej służby wojskowej i do odbywania tej służby poza granicami państwa oraz ustalania związku chorób, ułomności i śmierci z czynną służbą wojskową,

– sposób orzekania przez wojskowe komisje lekarskie o potrzebie udzielenia urlopu zdrowotnego żołnierzowi odbywającemu czynną służbę wojskową,

– wykaz chorób i ułomności uwzględniany przy orzekaniu o zdolności do czynnej służby wojskowej oraz do odbywania tej służby poza granicami państwa,

– wykaz chorób i ułomności uwzględniany przy orzekaniu o zdolności do odbywania czynnej służby wojskowej w poszczególnych rodzajach wojsk i służb oraz na poszczególnych stanowiskach służbowych i funkcjach wojskowych wymagających szczególnych predyspozycji zdrowotnych.

9 lutego 2018 r. zostało opublikowane w DzU z 2018 r., poz. 345, obwieszczenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 9 stycznia 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie standardów kształcenia dla kierunków studiów: lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, farmacji, pielęgniarstwa i położnictwa.

16 lutego 2018 r. weszła w życie ustawa z 15 września z 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium, opublikowana w DzU z 2017 r., poz. 2111.

Ustawa ma na celu ochronę zdrowia przed szkodliwymi następstwami korzystania z solarium – urządzenia elektrycznego wyposażonego w lampy UV, stosowanego do naświetlania skóry w celu wywołania opalenizny (hiperpigmentacji).

Przepisy ustawy nie dotyczą urządzeń elektrycznych wyposażonych w lampy UV wykorzystywanych do udzielania świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Organy administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego są obowiązane do podejmowania działań mających na celu ochronę zdrowia społeczeństwa przed następstwami korzystania z solarium.

Działania te są uwzględniane w Narodowym Programie Zdrowia i obejmują w szczególności:

– upowszechnianie wiedzy na temat szkodliwości korzystania z solarium, w szczególności wśród dzieci i młodzieży,

– minimalizowanie negatywnych następstw korzystania z solarium,

– leczenie osób uzależnionych od solarium,

– profilaktykę nowotworów skóry, w szczególności czerniaka złośliwego.

Organy administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego mogą współpracować z samorządami zawodów medycznych, organizacjami społecznymi, m.in. stowarzyszeniami pacjentów, oraz innymi podmiotami zainteresowanymi wsparciem tych działań.

Zabrania się reklamy i promocji usług w zakresie udostępniania solarium, w szczególności:

– w telewizji, radiu, prasie, kinach, podmiotach leczniczych, szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych, na terenie obiektów sportowo-rekreacyjnych oraz w innych miejscach publicznych,

– na plakatach, także wielkoformatowych,

– w środkach usług informatycznych.

Zabrania się udostępniania solarium małoletnim (osobom, które nie ukończyły 18. roku życia).

Podmiot świadczący usługi w zakresie udostępniania solarium obowiązany jest umieścić czytelne i widoczne informacje o zakazie korzystania z solarium przez osoby małoletnie i o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium.

Kontroli świadczenia usług w zakresie udostępniania solarium dokonują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej i inne organy w ramach posiadanych kompetencji określonych w ustawach regulujących ich funkcjonowanie oraz na zasadach wskazanych w tych ustawach.

Organy PIS mogą, w drodze decyzji, nałożyć na podmiot świadczący usługi w zakresie udostępniania solarium karę pieniężną w wysokości od 1 tys. do 50 tys. zł za:

– udostępnienie solarium małoletniemu,

– nieumieszczenie w miejscu udostępniania solarium informacji, o których mowa wyżej,

– reklamę lub promocję usług w zakresie udostępniania solarium,

– utrudnianie przeprowadzenia kontroli świadczenia usług w zakresie udostępniania solarium.

Przy ustalaniu wysokości kary pieniężnej uwzględnia się przede wszystkim rodzaj i okoliczności naruszenia oraz jego wpływ na zagrożenie dla zdrowia publicznego.

16 lutego 2018 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 18 stycznia 2018 r. w sprawie umieszczania informacji o zakazie udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18. roku życia, oraz treści informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium, opublikowane w DzU z 2018 r., poz. 275.

Rozporządzenie określa:

– wielkość, wzór i sposób umieszczenia informacji  o zakazie udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18. roku życia,

– treść informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium.

17 lutego 2018 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 18 stycznia 2018 r. w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki i położne oraz wykazu badań diagnostycznych, na które mają prawo wystawiać skierowania pielęgniarki i położne, opublikowane w DzU z 2018 r., poz. 299.

20 lutego 2018 r. zostało opublikowane w DzU z 2018 r., poz. 393, obwieszczenie ministra zdrowia z 1 lutego 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego sposobu przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą.

26 lutego 2018 r. zostało opublikowane w DzU z 2018 r., poz. 420, obwieszczenie ministra sprawiedliwości z 8 lutego 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ministra sprawiedliwości dotyczącego sposobu przeprowadzania badań na obecność alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych
w organizmie skazanego pozbawionego wolności, ich dokumentowania oraz weryfikacji.

17 lutego 2018 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 8 lutego 2018 r. zmieniające rozporządzenie dotyczące szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, opublikowane w DzU z 2018 r., poz. 385.

Zmiany w rozporządzeniu dotyczą rehabilitacji leczniczej i leczenia szpitalnego.

W przypadku postępowania mającego na celu zawarcie umowy w rodzaju leczenie szpitalne w trybie:

– hospitalizacji planowej – przy ocenie spełnienia warunku uwzględnia się realizację umowy w trybie hospitalizacji,

– leczenia jednego dnia – przy ocenie spełnienia warunku uwzględnia się realizację umowy w trybie hospitalizacji lub hospitalizacji planowej.

Do postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.

Ciągłość udzielania świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej będzie dodatkowo premiowana.

Jeżeli w dniu złożenia oferty oferent realizuje na podstawie umowy proces leczenia świadczeniobiorców w ramach danego zakresu świadczeń i w ramach miejsca udzielania świadczeń, liczba przyznanych punktów wynosi 13. Dotychczas przyznawano 5 punktów.

Gdy w dniu złożenia oferty oferent realizuje na podstawie umowy proces leczenia świadczeniobiorców w ramach danego zakresu świadczeń i w ramach obszaru, którego dotyczy postępowanie, nieprzerwanie od 5 lat, liczba dodatkowo przyznanych punktów wynosi 7. Dotychczas przyznawane były 2 punkty.

Natomiast w sytuacji, gdy w dniu złożenia oferty oferent realizuje wspomniane świadczenia nieprzerwanie od 10 lat, liczba dodatkowo przyznanych punktów wynosi 10. Dotychczas przyznawano 5 punktów.

Załączniki do rozporządzenia zawierają wykaz szczegółowych kryteriów wyboru ofert z wyznaczającymi je warunkami oraz przypisaną im wartością w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna, opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień oraz świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej.

3 marca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 18 stycznia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, opublikowane w DzU z 2018 r., poz. 281.

Na podstawie przepisów ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych świadczeniobiorcom przysługuje, na zasadach określonych w ustawie, zaopatrzenie w wyroby medyczne, na zlecenie osoby uprawnionej, oraz ich naprawa. Kontynuacja zaopatrzenia w określone wyroby medyczne może odbywać się także na zlecenie pielęgniarki i położnej.

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia okres użytkowania może ulec skróceniu w przypadku takich wyrobów medycznych jak: wózek inwalidzki ręczny, wózek inwalidzki wykonany ze stopów lekkich z systemem szybkiego demontażu kół, składany, dla osób samodzielnie poruszających się na wózku, wózek inwalidzki specjalny (np. wózek inwalidzki o napędzie elektrycznym, wózek stabilizujący plecy i głowę, wózek z funkcją pionizacji), z wyłączeniem wózka inwalidzkiego toaletowego.

Rozporządzenie określa podstawowe kryteria przyznawania wyrobów medycznych, których okres użytkowania może ulec skróceniu:

– u osób dorosłych w przypadkach zmian w stanie fizycznym powodujących konieczność skrócenia okresu użytkowania wyrobu medycznego, a możliwości regulacji tego wyrobu zostały wyczerpane,

– u dzieci do 18. roku życia, gdy możliwości regulacji wyrobu zostały wyczerpane, a wystąpiły zmiany w stanie fizycznym w wyniku zabiegów chirurgicznych lub jednostek chorobowych powodujących konieczność skrócenia okresu użytkowania wyrobu medycznego, rehabilitacji lub rozwoju fizycznego,

– wniosek o skrócenie okresu użytkowania wyrobu medycznego, wystawiony przez lekarza uprawnionego do wystawienia zlecenia, musi zawierać szczegółowe uzasadnienie medyczne zgodne z podstawowymi kryteriami przyznawania tego wyrobu.

Zmiany dotyczą wyrobów medycznych wykonywanych seryjnie (worków stomijnych, pieluchomajtek, wózków inwalidzkich specjalnych dziecięcych, aparatów z maską do leczenia obturacyjnego bezdechu sennego).

Ponadto do wykazu dodane zostały następujące wyroby medyczne:

– zbiornik na insulinę do osobistej pompy insulinowej do 5 sztuk,

– sensor/elektroda do systemu monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym (CGM-RT) do 4 sztuk,

– transmiter/nadajnik do systemu ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym (CGM-RT). 

 

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum