9 kwietnia 2018

„Wtorki hematologiczne” w radomskim szpitalu

Z delegatury radomskiej

Cykl spotkań poświęconych problematyce schorzeń krwi oraz układu krwiotwórczego zainaugurowano w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym. „Wtorki hematologiczne”, przeznaczone przede wszystkim dla lekarzy internistów, cieszą się dużym zainteresowaniem.

Pomysłodawcą szkoleń jest prof. dr hab. n. med. Kazimierz Sułek, hematolog i wieloletni kierownik Kliniki Hematologii i Chorób Wewnętrznych Wojskowego Instytutu Medycznego.
W dużej mierze dzięki jego zaangażowaniu i staraniom w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym udało się uruchomić 21-łóżkowy Oddział Hematologii, który został otwarty we wrześniu 2016 r. i do dziś jest jedyną taką jednostką w południowej części województwa mazowieckiego. Sprawił, że pacjenci z Radomia i regionu nie muszą już podróżować do Warszawy czy Łodzi.

Oddział zapewnia diagnostykę i leczenie m.in. niedokrwistości, nadkrwistości, małopłytkowości, nadpłytkowości, leukocytozy, leukopenii, zaburzeń krzepnięcia krwi, przewlekłych mieloproliferacji, czerwienicy prawdziwej, samoistnego zwłóknienia szpiku oraz chorób limfoproliferacyjnych.

W MSS prof. Sułek pełni rolę konsultanta naukowego, a także regularnie przyjmuje pacjentów. Swoim bogatym doświadczeniem postanowił podzielić się także podczas cyklu spotkań poświęconych szeroko pojętej hematologii.

Bezpłatne szkolenia są nastawione głównie na praktykę. Podczas pierwszego spotkania prof. Sułek wygłosił wykład inauguracyjny „Krew – niezwykły płyn”, wprowadzając słuchaczy w obszerną tematykę chorób hematologicznych, metod ich diagnozowania oraz leczenia. Następnie dr Jolanta Wójcik, kierownik Oddziału Hematologii MSS, przedstawiła prezentację dotyczącą małopłytkowości.

Drugie spotkanie z cyklu „Wtorki hematologiczne” również wzbudziło duże zainteresowanie. Prof. Sułek wygłosił dwa wykłady: „Chory z leukopenią” i „Pacjent z wybroczynami i siniakami”, z kolei dr Iwona Sokołowska-Gizezgała, specjalistka chorób wewnętrznych i hematologii w MSS, poruszyła temat osób chorujących na niedokrwistość. W planach są już kolejne „Wtorki hematologiczne”. 

raf

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum