9 kwietnia 2018

Z Mazowsza

Nowa siedziba dla ratownictwa medycznego

W Ostrowi Mazowieckiej powstanie nowa stacja wyczekiwania zespołów ratownictwa medycznego.

Umowę w sprawie przedsięwzięcia podpisał dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Meditrans Ostrołęka” Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce Mirosław Dąbkowski. Nowa siedziba będzie się mieścić w budynku o powierzchni 365,4 mkw. Na parterze znajdą się dwa miejsca garażowe dla ambulansów, pokoje dla zespołów wyjazdowych „P” i „S” oraz lekarza, a także pomieszczenia pomocnicze i techniczne. Na piętrze powstaną pokoje dla administracji oraz pomieszczenie techniczne. Do tej pory SPRiTS w Ostrowi Mazowieckiej nie miała stałej siedziby, wynajmowała budynki od osób prywatnych. Nowa stacja zdecydowanie polepszy warunki pracy zespołów pogotowia ratujących życie. Całkowity koszt inwestycji przekroczy 1,8 mln zł, a dofinansowanie przez Samorząd Województwa Mazowieckiego wyniesie 1,7 mln zł.

Kompleksowa opieka kardiologiczna w Siedlcach

Dzięki wsparciu unijnemu w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach poprawi się jakość usług opieki kardiologicznej.

Decyzją zarządu województwa mazowieckiego placówka otrzyma ponad 5,4 mln zł dofinansowania na ten cel w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020. Choroby układu krążenia są od wielu lat główną przyczyną umieralności mieszkańców zarówno w Polsce, jak w innych krajach europejskich. Najczęstszym powodem zgonów osób poniżej 75. roku życia są choroby niedokrwienne serca, w tym ostry zawał. Ważne więc, by pacjent z zawałem jak najszybciej trafił na oddział kardiologii inwazyjnej. Zakup nowoczesnego wyposażenia dla Ośrodka Kardiologii Inwazyjnej Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach wymaga dużych środków finansowych, ale przyczyni się do zmniejszenia śmiertelności pacjentów.

Nowa „Drewnica” w połowie roku przyjmie pierwszych pacjentów   

W Ząbkach pod Warszawą dobiega końca budowa jednego z najnowocześniejszych szpitali psychiatrycznych w Europie.

W tym roku mają się tam pojawić pierwsi pacjenci. To także jedna z największych inwestycji zdrowotnych dofinansowanych z mazowieckiego RPO 2014–2020. Biuro Prasowe Samorządu Województwa Mazowieckiego podaje, że na realizację projektu zostanie przeznaczone ponad 95,8 mln zł, a całkowita jego wartość sięgnie 137,1 mln zł. Nowy Mazowiecki Szpital Wojewódzki „Drewnica” będzie bardzo nowoczesny, proekologiczny i przyjazny pacjentom. Zdaniem Samorządu Województwa Mazowieckiego to bardzo ważna inwestycja. Szpitale psychiatryczne od lat borykają się z niedofinansowaniem, również ich stan techniczny nie zawsze odpowiada standardom XXI w. Nowa placówka powstała
w sąsiedztwie istniejącej. Obiekt został tak zaprojektowany, aby pacjenci czuli się w nim komfortowo. Główny pawilon składa się z siedmiu segmentów połączonych tzw. strefą wielofunkcyjną, przypominającą ogród zimowy i prowadzącą do miejsc wypoczynku i terapii. W szpitalu jest m.in. centrum rehabilitacyjne oraz oddziały stacjonarne, w których znajduje się 300 łóżek. Stworzona została także przestrzeń rekreacyjno-sportowa – powstały alejki spacerowe, miejsce do gry w tenisa stołowego i stanowisko do gry w szachy.

W budynkach szpitala trwają obecnie ostatnie prace wykończeniowe. Wokół placówki zasadzono 137 drzew i mnóstwo innych roślin, przeprowadzono także pielęgnację dębów przy pawilonie ogrodowym. Znaczna część energii cieplnej dla lecznicy będzie pozyskiwana z odnawialnych źródeł energii. Obok szpitala powstaną kolektory słoneczne, wybudowany zostanie również system pomp ciepła, co pozwoli wykorzystywać w okresie grzewczym energię słoneczną, pobraną i zmagazynowaną w lecie. Zimą z kolei nowoczesny system pozwoli przechowywać zimne powietrze, aby służyło latem do klimatyzowania pomieszczeń.   pk

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum