27 kwietnia 2018

Chcę być reprezentantem woli lekarzy

Dziś i jutro

Łukasz Jankowski

prezes ORL w Warszawie

Stało się! Lekarz rezydent został prezesem Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Zwyciężyła potrzeba zmian. Delegaci uwierzyli, że środowisko młodych lekarzy potrafi dobrze pokierować izbą. Zaufali przedstawionej przeze mnie wizji samorządu lekarskiego, uznając młody wiek za atut i gwarancję energicznych działań.

Wierzę, że doświadczenie wyniesione z pracy w Porozumieniu Rezydentów oraz wiedza z zakresu zarządzania zdobyta na podyplomowych studiach menedżerskich zapewnią mi skuteczne działanie dla dobra naszej społeczności. Wsparcie i wola współdziałania ze strony lekarzy – i tych starszych, i tych młodszych – odczuwane przeze mnie od momentu wyboru na stanowisko prezesa, pozwalają z optymizmem rozpocząć pracę.

Przed wyborami zapowiadałem przyspieszoną ewolucję izby. Chcę połączyć w samorządzie energię, ideowość i bezkompromisowość młodych lekarzy z doświadczeniem, wiedzą i dokonaniami starszego pokolenia. Chcę zmiany kursu izby lekarskiej – planuję odejście od urzędu lekarskiego na rzecz pełnego idei samorządu zawodowego. Chcę, żebyśmy mogli utożsamiać się z naszym samorządem.

Będę optymalizował wydatki, bo czuję odpowiedzialność za nasze lekarskie pieniądze, których dysponentem jest izba. Podejmując decyzje, będę zadawał sobie pytanie, czy tego właśnie oczekują lekarze – członkowie naszej izby. Jaką odniosą z tego korzyść?

Nasza siedziba, kupiona za pieniądze z naszych składek, powinna być otwarta dla lekarzy – członków izby. Dlatego jedną z moich pierwszych decyzji będzie udostępnienie sal izbowych lekarzom. By było to łatwiejsze, do kontaktowania będzie nam służyła izbowa strona internetowa. Lekarskie spotkania, niekomercyjne szkolenia, narady powinny odbywać się przy ul. Puławskiej 18. Pragnę, żeby nasza siedziba nie była tylko urzędem, ale aby każdy mógł z niej korzystać.

Zamierzam poprawić komunikację samorządu z lekarzami. Planuję stopniową digitalizację mediów izbowych, z zachowaniem papierowej wersji ,,Pulsu” dla tych, którzy preferują tradycyjną formę gazety. Jednak mam nadzieję, że w ciągu dwóch lat uda nam się przekonać większość członków do mediów elektronicznych.

Czeka nas dużo pracy. Pragnę odbudować zaufanie lekarzy do samorządu lekarskiego. Będziemy robić to razem. Zachęcam do pracy w naszej wspólnej izbie. Proszę również, żeby Państwo trzymali kciuki za dobre zmiany w samorządzie.