27 czerwca 2018

Realizacja porozumienia z rezydentami

6 czerwca 2018 r. razem z prezesem OIL  w Warszawie Łukaszem Jankowskim oraz rzecznikiem prasowym Porozumienia Rezydentów OZZL Marcinem Sobotką odbyliśmy spotkanie z ministrem Łukaszem Szumowskim, na które zostaliśmy zaproszeni, by omówić wszystkie nieścisłości podnoszone przez nas od momentu przeczytania projektu nowelizacji ustawy.

Minister zapewnił nas, że wszystkie odstępstwa od porozumienia wynikały z błędów komunikacyjnych, nieporozumień urzędniczych, a nie ze złej woli.

Oczywiście słowne zapewnienia to nie wszystko, czekamy na ustawę i rozporządzenia, wtedy będziemy mogli powiedzieć, czy rzeczywiście dotrzymano słowa.

Po kolei:

  • To, co najważniejsze – pieniądze dla pacjentów – 2 mld 160 mln zł. Ministerstwo planuje we wrześniu uruchomić te pieniądze. Czekamy na konkretne zapisy i cel przeznaczenia środków.
  • Wyrównanie dla lekarzy specjalistów do 6750 zł lub proporcjonalnie do części etatu zostanie wypłacone wszystkim specjalistom, którzy zobowiążą się do nieudzielania tożsamych świadczeń. Tożsame świadczenia były przez nas oprotestowane, gdyż wprowadzono wiele wykluczeń. Mamy zapewnienie, że hospicja, zakłady opiekuńczo-lecznicze, POZ, AOS itp. nie zostaną wykluczone. Tożsame świadczenia będą oznaczały pracę w innym szpitalu, który ma kontrakt z NFZ. Ale w dalszym ciągu zabiegamy o to, by ta praca oznaczała dyżury w jednostce o takim samym profilu, bo tak się umawialiśmy podczas negocjacji. Pieniądze będą przeznaczane na konkretny cel poprzez Ogólne Warunki Umowy. Dodatkowo, by pokryć szpitalom koszty pochodnych od pensji i dyżurów, NFZ zwiększy wycenę świadczeń o 5 proc. Jest już to ponoć przygotowane.
  • Lekarze rezydenci otrzymają wynegocjowane pieniądze. Co do tzw. dodatków lojalnościowych – zapis z porozumienia zostanie wcielony w życie. Walczymy jeszcze, aby można było te pieniądze odpracować nawet w gabinecie prywatnym, taka była wstępna umowa. Sam minister Szumowski mówił, że „prywatne gabinety także redukują kolejki”.
  • Kolejną ważną kwestią był ewentualny zwrot dodatku lojalnościowego, w przypadku gdy lekarz nie przepracuje wymaganego czasu po ukończeniu specjalizacji. Ustaliliśmy, że lekarz będzie oddawał ten dodatek w kwocie brutto pomniejszonej o podatek dochodowy. Cała kwota brutto byłaby zbyt duża – podatki płacimy na bieżąco.
  • Minister obiecał, że zapisy o dyżurach medycznych wejdą w życie zgodnie z porozumieniem. Nie będzie odbierana pensja za zejścia po dyżurze, a czas dyżuru nie będzie przedłużał czasu specjalizacji. To wielki postęp w wieloletniej walce o te zapisy. Zespół, któremu przewodniczę w ministerstwie, będzie zajmował się kompleksowo dyżurami, bo jest to specjalna forma wykonywania pracy i tak trzeba je traktować.
  • Do ustawy o działalności leczniczej dodany zostanie zapis, że w 2028 r. znikają opt-outy. To bardzo duży krok w stronę normalności.
  • Rozmawialiśmy także o niekorzystnym zapisie dotyczącym wykluczenia rezydentów z corocznych podwyżek do 2021 r., gwarantowanych w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. Ministerstwo wycofa się z tego zapisu.
  • Ministerstwo przygotuje zapis, że ochrona dla lekarza jako funkcjonariusza publicznego będzie obowiązywała nie tylko podczas udzielania świadczeń na NFZ, ale także całościowo, tak jak w przypadku ratowników medycznych i pielęgniarek.
  • Na koniec poruszyliśmy kwestię… czasu. Do lipca zostało go niewiele – minister Szumowski zapewnił, że zdążą. Obyśmy znów nie musieli słuchać przeprosin, że coś jest po czasie. <

Jarosław Biliński, wiceprezes ORL w Warszawie

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum