27 czerwca 2018

Zdrowie jamy ustnej a ciąża

Choroby przyzębia uważane są za czynnik ryzyka chorób serca i udaru mózgu. Udokumentowany jest ich związek z cukrzycą. Badania wykazały, że u ciężarnych z zapaleniem przyzębia ryzyko przedwczesnego porodu dziecka o małej wadze jest wielokrotnie wyższe niż u kobiet ze zdrowym przyzębiem.

Problematyką chorób przyzębia u kobiet ciężarnych zajęła się Europejska Federacja Periodontologiczna w ramach projektu „Zdrowie jamy ustnej a ciąża”. W prace włączyło się Polskie Towarzystwo Periodontologiczne.

Jego przedstawiciele, z okazji obchodzonego 12 maja Europejskiego Dnia Zdrowych Dziąseł, przypomnieli o znaczeniu higieny jamy ustnej i jej wpływie na zdrowie ogólne. Przedstawili również wyniki panelu dyskusyjnego zorganizowanego przez PTP w kwietniu. Uczestniczyli w nim prof. Renata Górska, konsultant krajowy w dziedzinie periodontologii, prezes PTP, prof. Krzysztof Czajkowski, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii, prof. Mirosław Wielgoś, konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii, a także dr hab. n. med. Dorota Bomba-Opoń, sekretarz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, prof. Tomasz Konopka, wiceprezes PTP, oraz dr hab. n. med. Jan Kowalski, członek zarządu PTP. Celem spotkania lekarzy dentystów, ginekologów i położników była analiza literatury fachowej oraz przedstawienie środowisku lekarskiemu wytycznych dotyczących opieki stomatologicznej nad kobietą ciężarną.

– Powstał raport – podsumowała panel prof. Renata Górska – pozwalający obalić mit, który wiąże się z opieką stomatologiczną nad ciężarną, i zniwelować lęk towarzyszący kobiecie ciężarnej w związku z wizytą u lekarza dentysty. Mamy jasne kryteria, jakie badania możemy wykonać u kobiety w ciąży, jakie zastosować leczenie i kiedy.

W wytycznych znalazły się wskazówki zarówno dotyczące profilaktyki chorób przyzębia, jak i przeprowadzania stomatologicznych zabiegów leczniczych w drugim trymestrze ciąży.

– Badania interwencyjne wskazują, że prawidłowe leczenie periodontologiczne kobiet w ciąży może zmniejszyć odsetek dzieci z niską masą urodzeniową – podkreślał prof. Tomasz Konopka. – Dlatego mówiliśmy podczas panelu o tym, aby ciężarne miały monitorowany stan przyzębia, żeby w książeczce przebiegu ciąży znalazł się wpis stomatologa, a w przypadku zapalenia przyzębia – periodontologa.

Eksperci podają, że zapalenie dziąseł występuje średnio u 50 proc. ciężarnych (w niektórych źródłach podano 90 proc.), u 12 proc. – zapalenie przyzębia. < ach

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum