28 czerwca 2019

Dziś i jutro

Łukasz Jankowski

prezes ORL w Warszawie

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,

za nami pracowity czas. W maju podpisaliśmy, we współpracy z Wojskową Izbą Lekarską, nową umowę z PZU SA dotyczącą programu ubezpieczenia OC w ramach składki członkowskiej. Zgodnie z tą umową płacona przez izbę miesięczna składka na ubezpieczenie OC będzie istotnie obniżona. Jednocześnie nowa umowa ubezpieczeniowa zakłada korzystniejszy dla lekarzy program ubezpieczeń fakultatywnych (m.in. ubezpieczenie od utraty dochodu, ochrona HIV/HCV). Istnieje również możliwość rozszerzenia zakresu ubezpieczenia za preferencyjne stawki, dzięki bazowemu kosztowi ponoszonemu przez izbę. Zmienił się ubezpieczyciel – umowa serwisu brokerskiego z firmą APRIL Medbroker została przez izbę wypowiedziana. Wszystkie czynności związane z ubezpieczeniem prowadzi obecnie PZU za pośrednictwem swojej agencji ubezpieczeniowej INS-MED, z której przedstawicielami można kontaktować się codziennie w Biurze Obsługi Lekarza w godzinach pracy izby. Dotychczas izba opłacała składki na ubezpieczenie lekarzy, nie posiadając aktualnej informacji, czy dany rodzaj świadczenia jest im obecnie potrzebny (z powodu rezygnacji z wykonywania zawodu lekarza, zaprzestania działalności zawodowej na terenie Polski itp.). Dlatego, zgodnie z warunkami nowej umowy, każdego roku lekarz będzie zobowiązany do prze-dłużenia ważności ubezpieczenia, izba zaś pokryje koszty. PROSZĘ WSZYSTKICH LEKARZY – CZŁONKÓW IZBY zainteresowanych objęciem ubezpieczeniem lub jego przedłużeniem o kontakt z PZU, niezależnie od daty wygaśnięcia ubezpieczenia, przez formularz na stronie internetowej https://ins-med.pl/oil-warszawa/ lub bezpośrednio z agentem ubezpieczeń w siedzibie izby.

Jestem przekonany, że nowa umowa pozwoli jeszcze lepiej niż dotychczas chronić interesy lekarzy. Zaoszczędzone dzięki wynegocjowanej obniżce ceny pieniądze zainwestujemy w rozwój kluczowych dla lekarzy programów m.in. Rzecznika Praw Lekarza, którego biuro w ostatnim roku interweniowało już w ponad 150 sprawach.

Jestem dumny, że OIL w Warszawie była współorganizatorem, razem z OZZL, manifestacji środowisk medycznych i pacjentów, która przeszła 1 czerwca ulicami stolicy. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli w niej udział. Według różnych szacunków było nas 7–10 tys. Udowodniliśmy, że – zgodnie z hasłami, które nieśliśmy na sztandarach, najważniejsza jest dla nas poprawa warunków leczenia pacjentów, naprawa ochrony zdrowia i wzrost jej finansowania. Zdaję sobie sprawę, że to kolejna manifestacja naszego środowiska i że taka forma nacisku na rządzących nie przynosi natychmiastowej realizacji naszych postulatów. Jednak kropla drąży skałę, a my – jako środowisko – pokazujemy mobilizację i daleko idącą konsekwencję w działaniu.

Wszyscy śledziliśmy niedawne wydarzenia dotyczące szpitala przy ul. Niekłańskiej i falę internetowego hejtu, który wylał się na pracujących tam lekarzy. W tej sprawie działaliśmy natychmiast, udzielając wsparcia lekarzom, stając w ich obronie w przestrzeni publicznej i składając zawiadomienia do prokuratury przeciwko osobom rozpowszechniającym hejt w Internecie, które – jak się wydaje – dotychczas czuły się całkowicie bezkarne. Żądaliśmy również od administratorów mediów społecznościowych usuwania obraźliwych wpisów. Będziemy dalej aktywnie i stanowczo walczyć z hejtem skierowanym przeciwko lekarzom. Jeśli spotkacie się Państwo z takim hejtem w Internecie, prosimy o zgłaszanie jego przypadków (najlepiej z przykładami w formie linka lub printscreena) pod adresem hejt@oilwaw.org.pl. Możemy działać tylko w sprawach, o których wiemy, a zapewniam, że będziemy działać aktywnie i stanowczo.

W związku z rozpoczynającymi się wakacjami życzę Państwu dobrego, udanego wypoczynku. Zachęcam   do śledzenia również w wakacyjnym czasie naszych mediów społecznościowych i strony internetowej oraz czytania „Pulsu”. 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum