3 lipca 2020

Tarcza antykryzysowa

Przemysław Rawa-Klocek, adwokat

Tarcza antykryzysowa stanowi pakiet rozwiązań wprowadzonych przez polski rząd w związku z pandemią COVID-19, którego celem jest wsparcie krajowej gospodarki, przedsiębiorców, pracowników oraz sektora ochrony zdrowia.

Rozwiązania opracowane zostały przez Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod nadzorem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rząd szacuje, że całkowita wartość wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej wynosi 212 mld zł, czyli stanowi około 10 proc. PKB.

Wspomniany program opiera się na pięciu filarach: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego, program inwestycji publicznych.

W czasach pandemii, z którą mierzy się obecnie cały świat, finansowanie przedsiębiorstw jest kluczowe dla stabilności gospodarczej, zapewnienia miejsc pracy i bezpiecznego rozwoju państwa, dlatego nie dziwi fakt, że pomoc dla przedsiębiorców stała się jednym z filarów programu rządowego.

Pomoc oferowana przez polski rząd dynamicznie rośnie, a wprowadzane regulacje prawne są dostosowywane do aktualnej sytuacji przedsiębiorców. Do kolejnych wersji tarczy antykryzysowej dodaje się nowe rozwiązania w celu wsparcia polskich firm i ochrony przed skutkami SARS-CoV-2. Jako kluczowe rozwiązania pomocowe ze strony państwa dla przedsiębiorców należy wymienić: zwolnienie ze składek ZUS na okres trzech miesięcy, wprowadzenie programu wsparcia finansowego Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, niskooprocentowaną pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców z środków Funduszu Pracy, świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą, dofinansowanie z Funduszu Pracy na pokrycie części kosztów wynagrodzeń pracowników, pożyczkę obrotową na sfinansowanie wynagrodzeń w małych i średnich przedsiębiorstwach, możliwość wstecznego rozliczenia straty podatkowej w PIT i CIT poniesionej w 2020 r. przez odliczenie jej od dochodu w 2019, większe dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością, możliwość rozłożenia na raty należności wobec ZUS i umorzenia zaległości podatkowej.

Z punktu widzenia przedsiębiorców i pracodawców uchwalona przez Sejm najnowsza wersja tarczy, tzw. tarcza antykryzysowa 4.0., która czeka na podpis prezydenta, wprowadza kilka regulacji, na które warto zwrócić uwagę.

W pierwszej kolejności należy wymienić zagadnienie związane z uproszczoną restrukturyzacją, dzięki której przedsiębiorca będzie mógł ją uruchomić bez zgody sądu, wystarczy podpisanie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym oraz ogłoszenie decyzji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego (od dnia publikacji obwieszczenia) rozpoczyna swój bieg czteromiesięczny termin na zawarcie układu z wierzycielami, podczas którego przedsiębiorca korzysta z ochrony przed postępowaniem egzekucyjnym.

Warto również wspomnieć o zmianach przewidzianych dla pracodawców i pracowników, na podstawie których z powodu pandemii pracodawca zyskuje uprawnienie do udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w wymiarze do 30 dni, który nie został przez niego wykorzystany w latach ubiegłych. Wspomniany urlop nie wymaga zgody pracownika, może zostać udzielony z pominięciem planu urlopowego.

Tarcza 4.0. zapewnia również możliwość ubiegania się o dofinansowanie do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przez przedsiębiorców, którzy mimo spadku obrotów podczas pandemii nie skorzystali z objęcia swoich pracowników przestojem ekonomicznym ani nie obniżyli im wymiaru czasu pracy.

Podstawowym celem wprowadzonych przepisów jest utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstw, które dotkliwie odczuły skutki pandemii oraz wprowadzonych obostrzeń dotyczących niemal wszystkich branż.

Rozwiązań, z których może skorzystać prowadzący działalność gospodarczą, jest oczywiście więcej. Informacje o formach i zasadach przyznawania wsparcia oraz o tym, które podmioty są uprawnione do ubiegania się o pomoc w ramach konkretnego programu, zamieszczono na stronie www.gov.pl  (w zakładce „tarcza antykryzysowa”).

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum