3 lipca 2020

W TELEGRAFICZNYM SKRÓCIE – MAZOWSZE

Po raz pierwszy w Polsce

U  pacjenta z przewlekłą niewydolnością serca, zagrożonego nagłym zgonem sercowym, Zespół Oddziału Elektrokardiologii i Kliniki Kardiologii CSK UCK WUM wykonał zabieg implantacji kardiowertera-defibrylatora. Urządzenie zapewnia (oprócz standardowych funkcji
terapeutyczno-diagnostycznych), dzięki Bluetooth, przekazywanie danych z dowolnego miejsca do ośrodka monitorującego za pomocą smartfona pacjenta. Zespół kliniki, kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego, jako pierwszy w Polsce dołączył do nielicznego grona ośrodków, które mają możliwość stosowania tego rodzaju rozwiązań.

Wsparcie psychiatrii

Największe na Mazowszu Ambulatoryjne Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży powstaje w Warszawie przy ul. Koszykowej 79A. W pobliżu remontowanego obiektu budowany jest nowy – trzykondygnacyjny. Będą się w nim mieściły wszystkie oddziały dzienne oraz poradnie Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii: oddział dzienny psychiatryczny, poradnia dla osób z autyzmem dziecięcym, poradnia zdrowia psychicznego, poradnia leczenia uzależnień, poradnia neurologiczna. Obok placówki zaprojektowano terapeutyczny plac zabaw dla dzieci autystycznych oraz parking. Inwestycję o wartości 18 mln zł finansuje samorząd województwa mazowieckiego. Termin zamknięcia prac przewidziano na koniec 2020 r.

Ambulans dla Radomia

Radomska Stacja Pogotowia otrzymała nowy ambulans typu C, który będzie służył ratownikom medycznym do wyjazdów związanych m.in. z koronawirusem. Karetkę kupiono w ramach realizowanego przez samorząd Mazowsza projektu „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS–CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego”. Całkowita wartość projektu wynosi 150 mln zł, z tego 124,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich. Mazowieckie jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

Szpital w Zwoleniu jak nowy

Zakończył się gruntowny remont wnętrz szpitala Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Zwoleniu. Zmodernizowano wszystkie kondygnacje: piwnicę, parter, pierwsze i drugie piętro. Układ pomieszczeń w pełni dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Koszt prac przekroczył 5,121 mln zł, inwestycję w całości sfinansowano ze środków własnych powiatu.

Rysunki dla medyka

Pracę lekarzy i personelu medycznego doceniają najmłodsi. Uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Lubiczowie narysowali bohaterów walki z epidemią koronawirusa i dołączyli podziękowania dla medyków.

oprac. ach

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum