8 lipca 2022

IZBA DLA LEKARZY – konferencje, warsztaty, uroczystości i in. (lipiec/sierpień 2022)

Przedwakacyjny czas obfitował w wydarzenia, w które OIL w Warszawie bardzo chętnie się angażowała – od konferencji, po doroczne uroczystości. Nie zabrakło także naszych inicjatyw, w tym wielu ciekawych propozycji, które pozwalają nie tylko odpocząć po dyżurze, ale i rozwijać pozamedyczne zainteresowania.

Konferencja Innovation Day

Spotkanie ekspertów poświęcone innowacjom w sektorze medycznym, pt. Innovation Day, odbyło się 23 czerwca pod patronatem Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Organizatorami byli portal Polityka Zdrowotna i Warsaw New Tech University Foundation. Wśród uczestników znalazła się reprezentująca naszą izbę Maria Libura, członkini Zespołu ds. Studiów Strategicznych ORL.

Konferencja podzielona została na trzy bloki tematyczne. W pierwszym mówiono o efektywnym zarządzaniu szpitalem. Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gierelak, nawiązując do swojego militarnego doświadczenia, stwierdził: – W zarządzaniu placówką ochrony zdrowia poruszamy się w obszarze działań taktycznych i operacyjnych, to jest domena takich instytucji, np. szpitala. Ale jest jeszcze trzeci element konieczny dla właściwego zarządzania – strategia, a za nią odpowiada płatnik, regulator. Tak jak na wojnie – nawet najlepsza armia na świecie nie wygra, jeśli nie posiada strategii. A strategię gwarantuje państwo. Regulator musi mieć świadomość, że każda jego decyzja ma określony skutek dla działań taktycznych i operacyjnych szpitali.

Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, zwrócił uwagę właśnie na strategię dotyczącą wynagrodzeń. Jego zdaniem działania państwa uwzględniające mechanizm ich przyznawania doprowadziły do silnego spłaszczenia stawek w obrębie poszczególnych zawodów medycznych. – Co to powoduje? Nasz szpital jest efektywny, czego dowodzi pandemia, podczas której wykonaliśmy niezwiązane z nią, lecz przewidziane w ryczałtowym finansowaniu zabiegi, a jednocześnie prowadziliśmy de facto szpital covidowy. Jednak zachowanie efektywności wymaga tego, że np. pielęgniarka na dyżurze obejmującym centrum urazowe staje do zabiegu 3–4 razy albo częściej. Teraz wyobraźmy sobie szpital, który ryczałt wykonuje powiedzmy w 80 proc., nie ma izby przyjęć. Ta sama pielęgniarka mogłaby na dyżurze po prostu spać. Ale system zmusza, żeby w obu przypadkach płacić podobnie. System dystrybucji pieniędzy na wynagrodzenia niepowiązany z liczbą świadczeń jest rozwiązaniem, które dobije polski system ochrony zdrowia, bo będziemy obserwowali niekontrolowane transfery do miejsc, gdzie jest łatwiej – ocenił Kraszewski.

W kolejnym panelu, poświęconym nowoczesnym kadrom medycznym i kulturze organizacji, głos zabrał m.in. dr n. med. Krzysztof Kurek, członek zarządu Lux Med ds. medycznych, podkreślając ekonomiczną wagę komunikacji z pacjentami. – Nie chodzi tylko o satysfakcję pacjenta, ale także o jego zrozumienie zaleceń i skłonność do ich przestrzegania. Co oznacza, że komunikacja także wpływa na efektywność kosztową – stwierdził.

Ostatni panel konferencji, zatytułowany „Medycyna 4.0”, dotyczył cyfryzacji ochrony zdrowia, zarządzania danymi medycznymi i ich ochrony. Właśnie w nim brała udział Maria Libura z Zespołu ds. Studiów Strategicznych ORL w Warszawie. – W centrum cyfrowej rewolucji medycznej musi być postawione zaufanie społeczne. Ostatecznym wyzwaniem nie jest świadoma zgoda pojedynczego pacjenta na gromadzenie czy udostępnianie danych, ale demokratyczna kontrola nad tym, co się z nimi dzieje – podkreśliła ekspertka.

Konferencja odbyła się w warszawskim Cambridge Innovation Center, a oprócz OIL w Warszawie patronowali jej także Ministerstwo Zdrowia i Agencja Badań Medycznych. <

Cyfrowa ochrona zdrowia

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie gościła ekspertów oraz lekarzy podczas warsztatowego panelu dyskusyjnego pt. „Transformacja cyfrowa ochrony zdrowia a interes społeczny”, który jest jednocześnie roboczą nazwą publikacji przygotowywanej pod redakcją Zespołu ds. Studiów Strategicznych ORL w Warszawie.

O wybranych zagadnieniach dotyczących cyfrowej ochrony zdrowia mówili: Magdalena Władysiuk, Marta Musiałowska, Jan Zygmuntowski, Artur Olesch, Maciej Malenda, Stanisław Iwańczak i Maria Libura. Panel zakończyła dyskusja wszystkich uczestników, nad której przebiegiem czuwali inicjatorzy warsztatów: Maria Libura, przewodnicząca Zespołu ds. Studiów Strategicznych ORL, oraz Tomasz Imiela, wiceprezes ORL w Warszawie. <

Wolffiana – święto TLW

Złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą Augusta Ferdynanda Wolffa rozpoczęły się Wolffiana – doroczne święto Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego ku czci pierwszego prezesa.

Dalszy ciąg uroczystości odbywał się w Domu i Klubie Lekarza. W Wolffianach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lekarskiego: pełniący funkcję prezesa ORL w Warszawie Piotr Pawliszak, przewodnicząca Komisji ds. Kultury Bożena Hoffman-Golańska oraz przewodniczący Komisji ds. Lekarzy Seniorów Włodzimierz Cerański. Prezes Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego prof. Jerzy Jurkiewicz podkreślał świetnie układającą się współpracę z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie. Potwierdzeniem tych słów było uhonorowanie Bożeny Hoffman-Golańskiej Medalem Włodzimierza Brodowskiego i Ludwika Paszkiewicza przyznawanym w dowód przyjaźni i za zasługi dla TLW. <

Dzień Dziecka w Radomiu

Suchy basen z piłeczkami, trampoliny, kącik dla malucha, pionowe i poziome przeszkody oraz cały ocean uśmiechów. Tak wyglądał Dzień Dziecka w Delegaturze Radomskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Impreza z tej okazji odbyła się 28 maja w radomskim Centrum Zabaw Hula Park, a wzięło w niej udział 85 dzieci (z dorosłymi było 150 uczestników). Maluchy doskonale się bawiły, wspinając się po miękkich zabawkach-klockach, starszaki wybierały przede wszystkim profesjonalne batuty i wyższe konstrukcje do wspinania. Rodzice również znaleźli coś dla siebie – czas spędzony w miłym towarzystwie kolegów i koleżanek po fachu. <

XIX Ogólnopolska Wystawa Malarstwa Lekarzy

Wystawę można było oglądać w Łodzi od 29 maja do 3 czerwca 2022 r.

Wśród lekarzy z całej Polski swoje prace przedstawiali również nasi koledzy: Zofia Bachowska-Musiał, Anna Boszko, Włodzimierz Cerański, Katarzyna Chojnacka-Pniewska, Krystyna Dowgier-Malinowska, Anna Grzybowska, Wiktoria Mikulska, Paweł Symonowicz, Stefan Welbel i Tadeusz Wolski. Inspiracją były różnorodne kierunki artystyczne: realizm, surrealizm i abstrakcja. Większość prac wykonana została w technice olejnej na płótnie, ale były również prace namalowane akrylem na desce (Tadeusza Wolskiego) oraz tuszem i kredką na papierze (Stefana Welbela).

Laureatem Złotej Palety został Tomasz Lesiak z Łodzi za obrazy olejne pt. „Gruszki”. Nasz kolega Tadeusz Wolski został wyróżniony za zbiór prac pt. „Wakacje”. <

Medicantus

29 maja 2022 r. w kościele p.w. Świętej Rodziny w Warszawie odbył się koncert chóru OIL Medicantus oraz niedawno powstałej Orkiestry Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Dyrygowała Beata Herman – kierownik artystyczny i dyrygent obu zespołów.

Podczas mszy świętej, przy akompaniamencie organisty Pawła Moszkowicza, chór Medicantus i lekarze soliści wykonali dwa dzieła oratoryjne: „Panis Angelicus” Cezara Francka (lekarz rodzinny Krzysztof Moczarski – tenor) oraz „Laudate Dominum” z „Nieszporów” Wolfganga Amadeusza Mozarta (lekarz stomatolog Sylwia Skowrońska-Łańcucka – sopran).

Po mszy świętej odbył się koncert, w trakcie którego po raz pierwszy oficjalnie wystąpiła Orkiestra Warszawskiej Izby Lekarskiej, wykonując temat z filmu „Misja” Ennio Morricone. Następnie znakomita młoda solistka Aleksandra Wittchen – nasz gość – zaśpiewała z udziałem obu zespołów partię mezzosopranową – modlitwę z operetki Francisa Lopeza „Vierge Marie”. Główną część koncertu stanowił „Magnificat” Antonio Vivaldiego z udziałem obu zespołów i wszystkich solistów, a na finał wykonano utwór „Halleluja” Jerzego Fryderyka Haendla. <

VIII Mazowieckie Mistrzostwa Lekarzy

26 czerwca lekarze i lekarze dentyści zmierzyli się na trasie półmaratonu organizowanego przez Delegaturę Radomską OIL w Warszawie w ramach Mazowieckich Mistrzostw Lekarzy przy okazji 10. Półmaratonu Radomskiego Czerwca `76.

Rywalizowano w siedmiu kategoriach wiekowych. Licząca nieco ponad 21 km trasa prowadziła najładniejszymi ulicami i parkami Radomia. Na mecie w Radomskim Centrum Sportu zawodników witały brawa zebranej publiczności. Na piersi każdego uczestnika, który zakończył bieg, zawisł pamiątkowy medal. Piąte miejsce w kategorii open zdobył reprezentujący OIL w Warszawie dr Andrzej Mroczek. <

Relacje przygotowali: ab, bhg, mn, jt, uwk

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum