29 sierpnia 2014

Lekarz w biegu

Poznaliśmy najlepszego biegacza wśród mazowieckich lekarzy. W mistrzostwach województwa w półmaratonie, które rozegrano na ulicach Radomia, dzielnie rywalizowało blisko 40 przedstawicieli służby zdrowia.

Lekarskie zmagania na dystansie 21 kilometrów i 97,5 metra zorganizowano w ramach II Półmaratonu Radomskiego Czerwca’76. Impreza, mimo krótkiej tradycji, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem biegaczy oraz wielką popularnością wśród mieszkańców Radomia.
Dzięki temu uczestnicy 1. Mistrzostw Mazowsza Lekarzy w Półmaratonie mogli na całej trasie liczyć na żywiołowy doping. – Kibice byli rewelacyjni. To wspaniałe uczucie, gdy słyszy się swoje skandowane imię – śmiała się na mecie Kamila Kucharska, okulistka z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie, najszybsza kobieta wśród startujących lekarzy.
Kamila Kucharska to ogromny talent sportowy. W roku ubiegłym na ulicach Poznania triumfowała w lekarskich mistrzostwach Polski w maratonie. Zwyciężyła bezdyskusyjnie, choć zaczęła trenować bieganie zaledwie… dwa miesiące wcześniej. – Chyba mam to w genach – żartuje lekarka, która w przyszłym roku planuje pokonać trasę półmaratonu w czasie poniżej godziny i 30 minut. W Radomiu osiągnęła wynik 1:33.
Zwyciężczyni imprezy nie przeszkadzała nawet kapryśna pogoda – biegacze kilkakrotnie doświadczyli „deszczowego prysznica”. – Bardzo odpowiada mi taka pogoda, lubię jak jest mało słońca i trochę pada – tłumaczyła Kamila Kucharska.

Na aurę nie skarżył się również Piotr Kaniewski, stomatolog z Radomia, który triumfował w gronie mężczyzn. – Warunki były bardzo przyzwoite, a deszczyk nawet trochę nam pomagał – oceniał po zakończeniu zmagań.
Piotr Kaniewski trenuje bieganie od czterech lat, w roku ubiegłym został wicemistrzem Polski lekarzy w półmaratonie. Tydzień przed radomską imprezą startował w innych zawodach. – Trochę czułem to w nogach, ale na szczęście sił wystarczyło, by stanąć na najwyższym stopniu podium – stwierdził skromnie.
Najlepsi zawodnicy otrzymali oczywiście medale i pamiątkowe puchary. Jednak zwycięzcami byli wszyscy, którym udało się przebiec cały dystans. Zadowolenia z przebiegu imprezy nie ukrywał jeden z jej pomysłodawców – Dariusz Orczykowski, znany radomski chirurg oraz wielki miłośnik biegania, który może pochwalić się udziałem w blisko 50 maratonach i półmaratonach. – Chcemy integrować środowisko lekarskie oraz popularyzować w nim bieganie. I ten cel został osiągnięty – wyjaśnia. Liczy również, że w przyszłorocznych zawodach weźmie udział jeszcze liczniejsze grono przedstawicieli służby zdrowia.
Organizatorami 1. Mistrzostw Mazowsza Lekarzy w Półmaratonie byli: Stowarzyszenie „Biegiem Radom!”, prezydent Radomia i Delegatura Radomska Okręgowej Izby Lekarskiej.

Rafał Natorski

Archiwum