10 września 2019

Upał był im niestraszny

Toczyli walkę z upałem i własnymi słabościami, ale dzielnie przemierzali trasę liczącą ponad 21 km.
VI Mistrzostwa Mazowsza Lekarzy w Półmaratonie już za nami. Kto okazał się najszybszy?

Poranny wiaterek nie zapowiadał ekstremalnych warunków, w jakich przyszło pokonywać trasę uczestnikom VII Półmaratonu Radomskiego Czerwca ’76, któremu tradycyjnie towarzyszą mistrzostwa lekarzy. Kiedy o godz. 9 biegacze rozpoczynali zmagania, było już jednak dość parno i z każdą minutą robiło się cieplej.

Dobrze, że przed startem namoczyłam czapkę wodą. Później, podczas zawodów, dużo piłam i co 2–3 km się polewałam. Jakoś przetrwałam, choć nie lubię biegać w upale – przyznała Justyna Śliwiak, która bezdyskusyjnie zwyciężyła w kategorii kobiet (po raz czwarty!), ale wyprzedziła równocześnie niemal wszystkich mężczyzn, ponieważ dobiegła do mety na drugim miejscu.

Dermatolog ze Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie (jest w trakcie specjalizacji) pokonała trasę w 1 godz. 26 min. Zważywszy na niesprzyjającą aurę, można to uznać za świetny wynik. Ze swojego rezultatu zadowolony był także Marcin Walencik, zwycięzca VI Mistrzostw Mazowsza Lekarzy w Półmaratonie, który powtórzył ubiegłoroczny sukces. – Nie było łatwo. Panował upał, a trasa nie jest najłatwiejsza. Radom wydaje się dość płaski, a tutaj ciągle podbieganie i zbieganie – opowiadał na mecie psychiatra z Samodzielnego Wojewódzkiego Publicznego Zespołu Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr Barbary Borzym w Radomiu.

Niebagatelnego znaczenia nabrały punkty odświeżania i odżywiania rozmieszczone co 2,5 km. Biegacze mogli też liczyć na wsparcie wielu kibiców oraz zespołów muzycznych zagrzewających do wzmożonego wysiłku. Na trasie pojawili się zarówno bębniarze wybijający właściwy rytm, jak i rockmani oraz raperzy.

Do mety dobiegło 28 lekarzy. W kategorii kobiet na podium obok Justyny Śliwiak stanęły Joanna Kowalska i Joanna Pszeniczna, w męskiej kategorii na drugim miejscu uplasował się Dawid Staszczyk, a trzecie zajął Grzegorz Krawczyk. Najlepsi otrzymali puchary i nagrody rzeczowe. Wszystkim uczestnikom wręczono okolicznościowe koszulki, a osobom, które dotarły do mety, także pamiątkowe medale.

Zawody organizowały: Delegatura Radomskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie oraz Stowarzyszenie „Biegiem Radom!”. 