10 września 2019

Życie z HIV

Testy diagnostyczne HIV zaczęto stosować w 1985 r. Do grudnia 2018 zakażenie stwierdzono u 23 931 Polaków i osób mieszkających w Polsce. 3667 zakażonych zachorowało na AIDS, z czego 1411 zmarło.

Na świecie te liczby przedstawiają się znacznie bardziej dramatycznie. Z powodu AIDS zmarło dotąd ponad 35 mln osób, 940 tys. tylko w 2017 r. Jednak śmiertelność z tej przyczyny systematycznie spada, głównie dzięki skutecznemu leczeniu. Według statystyk na świecie żyje około 40 mln osób zakażonych HIV. W 2017 r. dożywotnią terapią antyretrowirusową (ARV) było objętych 59 proc. zakażonych dorosłych i 52 proc. dzieci. 80 proc. zakażonych kobiet w ciąży i karmiących piersią korzysta z terapii ARV. Nadal trwają prace nad ograniczeniem skutków ubocznych długotrwałej terapii, która może powodować dysfunkcje, m.in. przewodu pokarmowego, nerek, układu krążenia, i zaburzenia metaboliczne. Najnowszym osiągnięciem jest zastąpienie trzech leków dwoma. Wkrótce mogą zyskać status powszechnego standardu leczenia.

– Postęp w tej terapii sprawił, że HIV uważa się obecnie za chorobę przewlekłą, która wymaga od osób zakażonych stosowania wielolekowej terapii przez całe życie – mówi dr Bartosz Szetela, specjalista chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. – Na koniec 2018 r. w Polsce objętych leczeniem ARV było 11 063 pacjentów, w tym 101 dzieci. Terapia jest prowadzona i finansowana w ramach programu przyjętego przez MZ „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017–2021”.

W Polsce produkowane są nowoczesne leki antyretrowirusowe. Niemniej jednak życie pacjentów z HIV nie jest łatwe. Oprócz konsekwencji przyjmowania wielu leków przez całe życie (kilkudziesięciu tysięcy dawek) obawiają się stygmatyzacji. Dlatego wielu ukrywa chorobę, żyje samotnie, z dala od rodzin, nie ma dzieci, w obawie przed zakażeniem partnera nie uprawia seksu. Dyskryminacja spotyka pacjentów czasami także ze strony pracowników służby zdrowia.

Poważnym problemem społecznym, także w Polsce, jest niewiedza na temat możliwości zakażenia i terapii oraz stanu własnego zdrowia. Specjaliści zgodnie twierdzą, że faktyczna liczba zakażonych HIV jest znacznie większa od liczby wykrytych przypadków. Zatem główne kierunki działania to: upowszechnianie testów w kierunku HIV oraz wiedzy na temat dróg zakażenia HIV, metod profilaktyki i leczenia, przekonanie wszystkich, że wczesne wykrycie infekcji i szybkie rozpoczęcie leczenia przeciwretrowirusowego pozwalają choremu normalnie funkcjonować. 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum