28 października 2022

Izba dla lekarzy (listopad 2022)

Przegląd wydarzeń izbowych z ubiegłego miesiąca.

Inauguracja roku akademickiego LUTW „Nestor”

Wykład “idea, powstanie, rozwój i przyszłość uniwersytetów trzeciego wieku” wygłoszony przez prof. Waldemara Wierzbę, dyrektora CSK MSWiA w Warszawie, uświetnił uroczyste rozpoczęcie działalności Lekarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku “Nestor”.

W inauguracyjnym spotkaniu w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie 4 października wzięli udział słuchacze uniwersytetu i przedstawiciele zespołu działającego przy ORL w Warszawie, którzy powołali uniwersytet do życia. Oprócz nich przybyli znakomici goście: prezes ORL w Warszawie Piotr Pawliszak, który dokonał immatrykulacji uczestniczących w inauguracji słuchaczy, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong oraz prezes Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego prof. Jerzy Jurkiewicz. Pieśń „Gaudeamus igitur” odśpiewana została przez prof. Iwonę Kowalkowską z Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Kick off meeting ’22 dla lekarzy stażystów

Wyjazd szkoleniowo-integracyjny, zorganizowany przez naszą izbę dla lekarzy dopiero wchodzących na drogę zawodową, był nie tylko szansą na nawiązanie nowych znajomości. Młodzi adepci sztuki medycznej mieli okazję zapoznać się bliżej z ideą samorządu lekarskiego, a przedstawiciele izby – usłyszeć, czego potrzeba młodym i z jakimi problemami się borykają, stawiając pierwsze kroki w zawodzie.

OIL w Warszawie na Kongresie „Zdrowie Polaków”

Podczas 4. Kongresu „Zdrowie Polaków”, który odbył się 17 i 18 października w Warszawie, przedstawiciele naszego samorządu prowadzili dyskusje poświęcone dwóm kluczowym dla ochrony zdrowia problemom – odpowiedzialności za błędy medyczne i transformacji cyfrowej.

Jeden z najgorętszych tematów związanych z ustawodawstwem medycznym, czyli tzw. system no-fault, przenoszący ciężar rozwiązywania problemów wynikających z błędów medycznych z penalizacji na system odszkodowań, stał się tematem panelu dyskusyjnego przeprowadzonego z udziałem prezesa ORL w Warszawie Piotra Pawliszaka. W dyskusji  „System no-fault – wyzwanie społeczne” wzięli ponadto udział Robert Mołdach, Ewa Mojs, Tomasz Młynarski i Mikołaj Małecki, a poprowadził ją Michał Niepytalski. – Wiemy, że do około 90 proc. zdarzeń medycznych dochodzi w wyniku błędnego planowania świadczeń, błędów systemowych, a nie błędów pojedynczej osoby, co pokazuje, że sprawiedliwe jest „odpięcie” od tych przypadków procedury karnej – wyjaśniał prezes Piotr Pawliszak.

Natomiast panel dyskusyjny „Transformacja cyfrowa ochrony zdrowia a interes społeczny” poprowadził wiceprezes ORL w Warszawie Tomasz Imiela. W dyskusji uczestniczyli: Michał Gontkiewicz, Stanisław Iwańczak, Romuald Krajewski, Maria Libura, Małgorzata Łodyga, Maciej Malenda, Artur Olesch i Magdalena Władysiuk. Słowo wstępne wygłosiła Maria Libura, kierowniczka Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz członkini Zespołu ds. Studiów Strategicznych OIL w Warszawie.  – Cyfryzacja ochrony zdrowia to potężne narzędzie, ale na pewno nie jest cudowną pigułką, która rozwiąże wszystkie problemy – ostrzegała ekspertka.

Przedstawicielka naszej izby, członkini ORL w Warszawie Olga Rostkowska, wygłosiła wykład „Jabłko z wieczora… medycyna stylu życia w praktyce”, w którym zwróciła uwagę na współczesne wyzwania zdrowotne związane właśnie ze stylem życia w Polsce, takie jak cukrzyca, choroby układu krążenia, otyłość i nowotwory, oraz na fakt, że profesjonalne pokierowanie samoopieką pacjentów może wpłynąć na redukcję czynników ryzyka.

Tegoroczny Kongres „Zdrowie Polaków” jest wspólną inicjatywą Fundacji „Po pierwsze zdrowie”, Komitetu Nauk Klinicznych PAN, Rady Głównej Instytutów Badawczych, Światowego Centrum Słuchu IFPS, Instytutu Narządów Zmysłów oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przewodniczącym rady programowej kongresu jest prof. Henryk Skarżyński.

Konkursy – fotograficzny i literacki

W II Konkursie Fotograficznym dla Lekarzy i Lekarzy Dentystów wzięło udział 25 autorów, nadesłano 78 prac. Do wyboru były dwie kategorie tematyczne: „Moje miasto” i temat dowolny. Poziom artystyczny i techniczny zdjęć był bardzo wysoki, a jury w składzie: Bożena Hoffman-Golańska (przewodnicząca), Włodzimierz Cerański i Ireneusz Graff, miało trudny wybór.

W kategorii „Moje miasto” I miejsce zajęła Monika Szymczakowska, II – Maciej Kulicki, III – Jan Gietka.

Natomiast w kategorii temat dowolny I miejsce przyznano Dariuszowi Osiakowi, II – Dariuszowi Hankiewiczowi, a III – Michałowi Marcowi.

Rozstrzygnięto także konkurs literacki. 10 października 2022 r. Komisja ds. Kultury ORL w Warszawie wyłoniła laureatów dorocznego Konkursu Literackiego „O złote pióro Asklepiosa” pt. „Mistrz – uczeń w medycynie”.

Komisja konkursowa w składzie: Bożena Hoffman-Golańska (przewodnicząca), Majka Żywicka-Luckner i Krzysztof Schreyer, oceniła nadesłane prace pod względem merytorycznym, brano pod uwagę zgodność z tematem. Od strony formalnej zwrócono uwagę na walory estetyczne i stylistyczne, charakterystyczne dla mowy wiązanej.

W dziedzinie poezji I miejsca nie przyznano. II miejsce zajęła Katarzyna Wierzbicka, za wiersz „Takiego pamiętam”, ex aequo z Mateuszem Maternią, autorem „Wiedzy w wazonie życia”. III miejsce przypadło Natalii Szejko za pracę „Największym nauczycielem jest cisza”. Wyróżniono Katarzynę Mańkę-Malarę, autorkę „Recepty”.

W dziedzinie prozy przyznano jedną nagrodę, którą uhonorowano Mateusza Maternię, autora „Wszystko zaczęło się w momencie narodzin”.

OIL Sport Mistrz – laureaci

Najlepsi sportowcy wśród lekarzy naszej izby zostali wyłonieni przez Komisję ds. Sportu.

W wyniku rozstrzygnięcia konkursu OIL Sport Mistrz nagrodę pieniężną w wysokości 2 tys. zł otrzymali:

Marcin Bek – wielokrotnie stawał na podium ogólnopolskich zawodów snookerowych, uczestnik rozgrywek Top 16 Polskiej Ligi Snookera, w 2022 r. powołany do polskiej kadry narodowej seniorów na snookerowe mistrzostwa Europy.

Andrzej Bernatowicz – specjalista chorób wewnętrznych, medycyny rodzinnej oraz tenisista ziemny i stołowy, a także zawodnik squasha. Wielokrotny mistrz Polski lekarzy, medalista krajowych Igrzysk Lekarskich i Światowych Igrzysk Zawodów Medycznych oraz medalista niemedycznych zawodów w tenisie stołowym w kategorii 50 plus.

Michał Jaszczur – specjalista położnictwa i ginekologii oraz lekkoatleta, wielokrotny złoty, srebrny i brązowy medalista zawodów rangi lekarskich mistrzostw Polski w biegach sprinterskich. W przeszłości współpracował z polską kadrą w boksie i taekwondo.

Robert Niewiedziała – medalista krajowych i międzynarodowych zawodów w biegu na orientację oraz lekarskich zawodów w biegach górskich i długodystansowych. W przeszłości członek reprezentacji Polski juniorów i młodzieżowców w biegach na orientację.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum