28 maja 2019

1 czerwca lekarze zaprotestują w Warszawie. Ilu ich będzie, czy przyjdą pacjenci?

W sobotę, 1 czerwca, lekarze wyjdą na ulice Warszawy. Manifestacja, której organizatorem jest Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, ma być protestem przeciwko lekceważeniu zdrowia Polaków przez kolejne ekipy rządowe – zapowiadają organizatorzy. Jak twierdzą, jeśli uda się zaangażować w ten protest większość środowisk medycznych i pacjentów, to uczestnicy będą liczeni w tysiącach.

– W naszym proteście chodzi przede wszystkim o to, aby decydenci zaczęli dostrzegać opiekę zdrowotną. Uważamy, że od lat, przez wszystkie ekipy rządzące była ona lekceważona, a teraz dzieje się to wręcz w demonstracyjny sposób. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że kiedy w lutym 2018 roku rezydenci podpisywali porozumienie z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim w bardzo zdecydowany sposób podkreślano, że pieniędzy nie ma oraz w najbliższym czasie nie będzie, dlatego niemożliwe jest podniesienie nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w ciągu trzech lat – przypomina szef OZZL.

Przewodniczący OZZL, Krzysztof Bukiel na razie nie ujawnia też, czy po manifestacji będzie planowana eskalacja protestu. Jak podkreśla, wiele będzie zależało od reakcji Ministerstwa Zdrowia.

Więcej.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum