10 września 2020

114 tys. szczepionek przeciwko grypie dla personelu medycznego

Liczba pracowników medycznych w Polsce przekracza 600 tys. Do tego należałoby dodać osoby, które nie są pracownikami medycznymi, ale mają codzienny lub częsty kontakt z pacjentami. Ministerstwo Zdrowia od miesięcy zapowiadało, że szczepienie tej grupy zawodowej przeciwko grypie w sezonie 2020/2021 będzie absolutnym priorytetem. I zabezpieczyło 114 tys. szczepionek.

Część pracowników medycznych nie liczy na refundowane przez państwo szczepionki przeciwko grypie. Są zdecydowani na zakup szczepionki w aptece, na ogólnych zasadach. Zapisują się na listy oczekujących. – Już po raz trzeci, w ramach akcji „Szczepimy – chronimy” chcemy, przy współpracy z Okręgową Radą Aptekarską, zaszczepić tysiąc lekarzy należących do naszej izby – powiedział nam Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Szczepienia mają ruszyć w pierwszej połowie października, jeśli tylko szczepionki będą dostępne. Można się spodziewać, że również inne izby lekarskie – wzorem poprzednich lat – zorganizują takie akcje.

Źródło.