28 września 2015

5746 rezydentur. Czy to coś zmieni?

MZ opublikowało we wrześniu informację o liczbie miejsc rezydenckich przyznanych na najbliższe jesienne postępowanie kwalifikacyjne na specjalizacje lekarskie. Ma ich być 5746.

Samorząd lekarski zwraca uwagę, że przepis art. 16  ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która weszła w życie 1 stycznia br. jest zbyt restrykcyjny i uderza w lekarzy i lekarzy dentystów. NIL ocenia negatywnie brak możliwości zmiany specjalizacji już po jej rozpoczęciu, tym bardziej że w kształceniu modułowym zmiana specjalizacji w trakcie pierwszego modułu nie niesie za sobą żadnych konsekwencji finansowych. Rzecznik prasowy ministra zdrowia twierdzi, że nowe przepisy mają na celu zapewnienie dostępu do specjalizacji młodym lekarzom po stażu podyplomowym oraz tym, którym nie udało się do tej pory uzyskać specjalizacji I i II stopnia lub tytułu specjalisty.

Prezes Stowarzyszenia „Młody Lekarz” dr Grzegorz Napiórkowski uważa, że przyznanie ponad sześć tysięcy miejsc rezydenckich w jesiennej sesji kwalifikacyjnej jest działaniem propagandowym. Twierdzi, że część z tych miejsc nie zostanie wykorzystana, ponieważ nie ma w kraju zapotrzebowania na taką ilość rezydentur.

Więcej.

kj

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum