27 września 2016

6 proc. PKB na opiekę zdrowotną

– System zdrowia trzeba naprawić i uszczelnić, jednocześnie zwiększając nakłady na ochronę zdrowia – powiedział we wtorek, 27.09, w „Sygnałach dnia” Tomasz Latos, poseł Prawa i Sprawiedliwości i wiceszef sejmowej komisji zdrowia. – „Chcemy dojść do wydatków na zdrowie na poziomie 6 proc. PKB. To będzie realna podwyżka w systemie opieki zdrowotnej”. Dodał, że konieczna jest naprawa systemu.

Projekt ustawy o sieci szpitali jest jednym z trzech, które do 15 października ma przedstawić minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Pozostałe dwie propozycje będą dotyczyć podstawowej opieki zdrowotnej i państwowego ratownictwa medycznego.
Tomasz Latos przypomniał, że pierwszy projekt ustawy o sieci szpitali przygotował nieżyjący minister Zbigniew Religa. Ówczesny parlament nie mógł jednak go przyjąć, gdyż doszło do wcześniejszego rozwiązania Sejmu.
Poseł ujawnił ponadto, że rząd rozważa likwiadację NFZ od 2018 r. oraz planuje ustawowe regulacje dotyczące uzależnienia poziom wydatków na zdrowie od PKB. – Jeśli będzie to sztywny zapis, to zniknie niebezpieczeństwo zabierania funduszy na coś innego niż zdrowie – stwierdził poseł Latos.

Rozmowy można wysłuchać na stronie Polskiego Radia

Archiwum