18 kwietnia 2019

6 proc. PKB na zdrowie? W 2050 roku

W najbliższej dekadzie powinniśmy zapomnieć o 6 proc. PKB na zdrowie – wynika z opublikowanego we wtorek Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2019-2022. Dokument Ministerstwa Finansów wskazuje, że w najbliższych latach wydatki na zdrowie będą oscylować wokół 4,5 proc. PKB.

– Moim zdaniem rząd przyznał się właśnie po raz kolejny, że oszukał wszystkich Polaków – dodaje dr Biliński. – Oszustwem jest zapis w ustawie 6 proc. PKB dotyczący zestawiania nakładów na zdrowie z PKB sprzed dwóch lat, przez który – tu chyba nikt już nie ma wątpliwości – Polska nigdy nie osiągnie realnych 6 proc. PKB na zdrowie. Nigdy!

Jarosław Biliński zwraca również uwagę na inne zapisy Wieloletniego Planu Finansowego Państwa. – Zawiera on wręcz lament Ministerstwa Finansów. Parafrazując, resort mówi coś takiego: niestety, społeczeństwo nam się starzeje i będziemy musieli wydać więcej na ochronę zdrowia, ale wydamy minimum minimorum na ten cel. Nie więcej. To jest bardzo bezpośrednie pokazanie Polakom, jaki rozdźwięk jest w rządzie między między obietnicami a decyzjami. Między tym, co się mówi, a tym, co ostatecznie znajduje się w dokumentach.

– Ochrona zdrowia nie jest i nie była priorytetem rządu. Ani tego, ani poprzednich – ocenia Jarosław Biliński. I dodaje: – Co więcej można powiedzieć? Wracamy na ulice.

Więcej.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum