4 września 2015

Onkolodzy krytykują nowy NPZChN

O tym, że onkolodzy nie zostawiają suchej nitki na projekcie nowego Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych (NPZChN), który ma obowiązywać w latach 2016–2024, informuje Gazeta Prawna.

Lekarzy niepokoi to, że aktualna wersja dokumentu znacząco odbiega od tej przygotowanej przez Radę ds. Onkologii. Zwracają uwagę na niedostateczny wciąż dostęp pacjentów do radioterapii, który wynika m.in. z niedostatków w infrastrukturze i sprzęcie potrzebnych do tej formy leczenia. Z Programu wynika, że Polska osiągnie europejskie normy dotyczące liczby nowoczesnych aparatów megawoltowych dopiero w 2024 r.

Onkolodzy wskazują też, że całkowicie pominięto w nim możliwości rozwiązania problemu niedoboru kadr medycznych niezbędnych dla onkologii. Według danych konsultanta krajowego ds. radioterapii prof. Rafała Dziaduszki, do 2020 r. w Polsce powinno się wykształcić 130 nowych radioterapeutów. Z rejestru Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że w Polsce jest tylko 556 lekarzy specjalistów tej dziedziny czynnych zawodowo. Program nie przewiduje jednak żadnych zachęt do podejmowania tej mało popularnej specjalizacji lekarskiej, a jedynie szkolenia z zakresu onkologii dla lekarzy nieonkologów.

Cały artykuł

jw

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum