9 lutego 2021

Aborcja po wyroku TK: lekarze obawiają się utraty pracy i odpowiedzialności karnej

Publikacja wyroku TK w świadomości lekarskiej zamknęła drogę do terminacji ciąż, a kobietom, które miały już skierowanie na aborcję, pozostała jedynie przesłanka zagrożenia dla życia lub zdrowia ciężarnej. Czy lekarze z niej skorzystają ryzykując odpowiedzialność karną?

  • Dr Artur Drobniak: – Lekarze będą się obawiać, że na skutek takiej, a nie innej interpretacji przepisów zostaną pozbawieni pracy i być może nawet pociągnięci do odpowiedzialności karnej
  • Dr Jolanta Budzowska: – Negatywne skutki publikacji wyroku TK dotykają nie tylko kobiet, ale i – w równym stopniu – lekarzy

Artur Drobniak, wiceprezes NRL, podkreślając, że jest to przerzucanie odpowiedzialności prawnej i karnej na lekarzy, czy decyzja dotycząca terminacji ciąży była podjęta właściwie.

– Jako lekarz-praktyk z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że takich sytuacji, kiedy ciężkie uszkodzenie płodu prowadzi również do zagrożenia życia matki, jest niewiele. To pokazuje, że próba przełożenia odpowiedzialności za decyzje o terminacji ciąży z wadą na lekarzy, na podstawie pozostałych przesłanek dotyczących przerywania ciąży, jest próbą nietrafioną – podkreśla.

Źródło.

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum