3 września 2019

Akcja „Zdrowa Praca”. Dlaczego warto?

Bo zostaliśmy oszukani. Bo zostali oszukani pacjenci. Bo nie powinniśmy utrzymywać chorego systemu płacąc swoim zdrowiem i życiem. Bo cierpią nasze rodziny. Bo jak nie wywrzemy presji, nic się nie zmieni. „MP” zapytała troje rezydentów, dlaczego – ich zdaniem – lekarze powinni włączyć się do akcji „Zdrowa Praca”.

– Lekarze nie powinni kosztem swojego zdrowia utrzymywać chorego systemu. Żyjemy znacznie krócej niż przedstawiciele innych zawodów i udział w tym ma nie tylko praca w olbrzymim stresie, ale i liczba godzin spędzana w pracy – mówi Łukasz Jankowski z PR OZZL, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, podkreślając, że system ochrony zdrowia od lat opiera się na pracy ponad siły.

Jak podkreśla Jankowski, „równocześnie lwią część godzin pracy lekarzy pożera biurokracja, określanie poziomu refundacji, pisanie zwolnień, aż do numerowania historii choroby”. – Gdybyśmy pracowali tylko do 48h tydzień, bardzo szybko włodarze systemu zmodyfikowaliby go adekwatnie do poziomu lekarskiej wiedzy, do kosztów, jakie wkłada się w to, by wykształcony lekarz leczył, a nie np. refundował albo numerował strony.

Więcej.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum