17 lipca 2019

Asystent medyczny dla pacjenta. W służbie zdrowia pojawią się nowe zawody?

Potrzeba odciążenia lekarzy i pielęgniarek od niektórych obowiązków staje się coraz pilniejsza. Rząd stara się zapewnić im wsparcie – ale niekoniecznie takie, którego te grupy najbardziej oczekują.

O wprowadzeniu do systemu personelu pomocniczego – na zdecydowanie większą skalę niż dotychczas – mówi się już od dawna. Ostatnio w rekomendacjach zorganizowanej przez resort zdrowia ogólnopolskiej debaty „Wspólnie dla zdrowia” znalazło się utworzenie nowych zawodów medycznych: asystenta lekarza i technika pielęgniarstwa. W Sejmie natomiast procedowana jest ustawa, która funkcjonujących już gdzieniegdzie asystentów medycznych wyposaży w nowe kompetencje: poza wystawianiem w imieniu lekarza e-zwolnień będą mogli wystawiać również elektroniczne recepty i skierowania.

Lekarzom zależy w tej chwili przede wszystkim na pilnym odciążeniu od biurokracji i pracy niezwiązanej z leczeniem. – Asystent medyczny dobrze się wpisuje w tę potrzebę, ale to nie może wyglądać tak, że lekarz bierze odpowiedzialność za ewentualne błędy, które asystent popełni. A tak to w tej chwili jest planowane – mówi Łukasz Jankowski, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

Więcej.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum