27 sierpnia 2019

Chodzi o system, nie o pieniądze. Nie tylko lekarze rozważają protest

Tym razem medycy będą walczyć nie o podwyżki, lecz o system. Ich działaniom przyglądają się przedstawiciele innych zawodów i choć ich postulaty nie są tożsame, nie wykluczają przyłączenia się do jesiennej akcji.

Przygotowania do akcji „Zdrowa praca” idą pełną parą – żeby ograniczyć pracę od października do 48 godzin tygodniowo, już teraz trzeba złożyć wypowiedzenia. Dlatego liderzy środowiska rezydentów jeżdżą po Polsce na spotkania z lekarzami. Na stronie AkcjaZdrowaPraca.pl przedstawiane są argumenty za zmniejszeniem liczby godzin pracy. Lekarski samorząd zapowiada, że będzie interweniować, gdyby lekarze wypowiadający klauzę opt-out spotykali się z szykanami ze strony przełożonych.

Na forach rezydentów pojawiają się otwarte zachęty skierowane do innych grup zawodowych – by wykorzystać narastającą frustrację i wspólnie zaprotestować. „Problematyka ochrony zdrowia i poszczególnych zawodów jest wielowątkowa i złożona. Ale jesteśmy w tym razem i razem musimy działać. Rząd umie gasić małe pożary, pojedyncze protesty. Natomiast jak zapłonie cały świat ochrony zdrowia, może już sobie z tym nie poradzić i nie mieć innego wyboru jak głębokie reformy. To jest podstawa sukcesu i powodzenia” – takie głosy płyną ze środowiska.

Więcej.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum