3 czerwca 2015

Ciężko leczyć raka w Polsce

Z najnowszego raportu Polskiego Towarzystwa Onkologicznego pt. „Stan dostępności do leczniczych świadczeń onkologicznych w Polsce – analiza i rekomendacje” wynika, że na niektórych obszarach Polski mieszkańcy nie mają dostępu do części świadczeń onkologicznych, zwłaszcza do radio- i chemioterapii oraz do innowacyjnych terapii lekowych.

Najlepszy jest dostęp do leczenia chirurgicznego, ale jakość tego leczenia nie jest jednakowa w całym kraju. Brakuje ośrodków onkologicznych kompleksowo leczących chorych na raka. Dziś – większość operacji chirurgicznych – wykonywanych jest w szpitalach, dla których onkologia nie przekracza 10 proc. kontraktu, a jak podkreślają eksperci rozproszenie leczenia ma negatywny wpływ na wyniki. Tych ośrodków najbardziej brakuje w woj.: mazowieckim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i lubelskim.

Jak powiedział Kalbarczyk, z szacunków wynika, że w 2025 r. liczba osób, które każdego roku będą zapadały na choroby nowotworowe przekroczy 200 tys. W związku z tym, że w Polsce pacjenci onkologiczni są późno diagnozowani, z radioterapii będzie musiało skorzystać ponad 100 tys. osób. Obecnie korzysta z niej ok. 83 tys. osób rocznie przy 160 tys. zachorowań.

RMF 24 / PAP

kj

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum