15 kwietnia 2020

Co wolno wojewodzie?

Okręgowe Izby Lekarskie dostają od wojewodów pisma z poleceniem przekazywania danych lekarzy, członków właściwej izby. Jednak stan prawny, jak już niemal miesiąc temu ustaliła OIL w Warszawie, w zdecydowanej większości przypadków nie pozwala na udzielenie wojewodom informacji.

Jako pierwszy o przekazanie danych lekarzy należących do Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie zwrócił się wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Chodziło m.in. o specjalizacje, adresy i numery telefonów. Zbiegło się to w czasie z pierwszymi wystosowanymi do lekarzy skierowaniami do pracy przy zwalczaniu zagrożenia epidemicznego. Prezes ORL w Warszawie Łukasz Jankowski, po konsultacji z prawnikami oraz ustaleniach z Ministerstwem Zdrowia, odpowiedział wojewodzie, że jego żądania nie mają podstaw prawnych. – Przepisy stanowią, że dane z rejestru lekarzy może udostępnić jedynie Naczelna Izba Lekarska, i to nie wojewodzie, ale ministrowi zdrowia – podkreśla Jankowski.

[wypowiedź dla MP, 7.04.2020]

Przedstawiciele samorządu lekarskiego podkreślają, że zamieszanie z tworzeniem list lekarzy, którzy mogą być kierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii i tych, którzy z powodu ustawowych wyłączeń skierowaniom nie podlegają, byłoby znacznie łatwiejsze, gdyby przedstawiciele samorządu lekarskiego byli powoływani do wojewódzkich sztabów kryzysowych.

Więcej.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum