27 czerwca 2017

Co z płatnym leczeniem w publicznych szpitalach?

Premier Beata Szydło wstrzymała prace nad projektem ustawy o działalności leczniczej. Grzegorz Byszewski (Pracodawcy RP) mówił, że resort ma dokonać kolejnych analiz i ocenić zasadność proponowanych zmiany. Chodzi o projekt, zgodnie z którym publiczne szpitale mogłyby pobierać od pacjentów opłaty za świadczenia zdrowotne.

Grzegorz Byszewski przypomniał, że na stronach internetowych niektórych szpitali obecnie są cenniki usług. Ekspert stwierdził, że zmiana wprowadzana przez nowy projekt ustawy z punktu widzenia pacjenta byłaby niezauważona, sądzi, że powodem cofnięcia projektu przez premier projektu jest „nagonka ze strony części mediów”.

Ministerstwo Zdrowia w komunikacie dotyczącym swego projektu zaznaczało, że przygotowywana przez nie nowelizacja porządkuje status quo, a placówki, które są spółkami (również spółkami publicznymi) już dziś mogą udzielać świadczeń odpłatnie. „Chcemy dać taką możliwość również samodzielnym publicznym zakładom opieki zdrowotnej, które są jej pozbawione. W ten sposób wyrównamy szanse placówek publicznych względem spółek – jest to najważniejszy cel proponowanego rozwiązania” – argumentowało MZ.

Więcej w Polskie Radio

Archiwum