18 kwietnia 2019

Co zostało z porozumienia z lekarzami?

Już wiadomo, że nie wszystkie obietnice będą zrealizowane. Nawet jeśli podpisano porozumienie. Nie starczy na odpowiednie obiecane dofinansowanie służby zdrowia. Rok temu po fali protestów lekarze rezydenci podpisywali porozumienie z rządem. Były tam konkretne daty i liczby. Dziś po publikacji Wieloletniego Planu Finansowego niewiele z tego zostaje. Lekarze są oburzeni, mówią wprost – to oszustwo.

– W odniesieniu do roku 2019 środki przeznaczone na ochronę zdrowia stanowią zaledwie 4,37 % PKB. To jest około 10 mld mniej na ochronę zdrowia w Polsce dla polskiego pacjenta niż zakładała ustawa, niż zakładało porozumienie – mówi Artur Drobniak, zastępca sekretarza ORL w Warszawie.

– Wieloletni Plan Finansowy na który się powoływałem w momencie protestu, że to co nam rząd obiecuje, tak naprawdę nie ma pokrycia w Wieloletnim Planie Finansowym, to nas wyśmiano, że rezydenci mówią dyrdymały i że ten plan zostanie zaktualizowany – mówi wiceprezes ORL w Warszawie, Jarosław Biliński.

Plan nie został zrealizowany, a tu nie chodzi o tabelki, wskaźniki, liczby czy procenty, a o bezpieczeństwo pacjentów.

– Można go modyfikować (red. długoletni plan), ale uwaga, nie można w tym samym czasie przyjąć ustawy, która ma zupełnie inne wskaźniki i Wieloletniego Planu w którym mamy inne wskaźniki – mówi Izabela Leszczyna, była wiceminister finansów.

Więcej.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum