30 marca 2015

Czy konsultantowi krajowemu w danej dziedzinie potrzebny jest tytuł specjalisty w tej dziedzinie?

Tematem wątpliwości anestezjologów, czy lekarz z tytułem profesorskim może być krajowym konsultantem w dziedzinie, w której nie posiada specjalizacji, zajęła się Judyta Watoła w Gazecie Wyborczej.

Czy konsultantem w dziedzinie intensywnej terapii może być kardiolog? Minister zdrowia uznał, że tak. Anestezjolodzy protestują, a w tle walka o pieniądze z NFZ na opiekę nad pacjentami w najcięższym stanie – pisze autorka.

Przypomina protesty anestezjologów z 1997 roku, dzięki czemu wprowadzone zostały standardy medyczne w opiece anestezjologicznej i intensywnej terapii, a także to, jak kilka lat temu doszło do wyłonienia odrębnej specjalizacji – intensywnej terapii.

11 lutego 2015 roku minister zdrowia powołał na stanowisko konsultanta krajowego w tej dziedzinie prof. Janinę Stępińską, kierowniczkę Kliniki Intensywnej Terapii Kardiologicznej w Instytucie Kardiologii w Aninie, która posiada specjalizacje: z chorób wewnętrznych i kardiologii, a od wielu lat zajmuje się intensywną terapią kardiologiczną. Jednak specjalizacji z intensywnej terapii nie ma.

Więcej w Gazecie Wyborczej

jw

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum