28 marca 2017

Czy lekarze w trakcie specjalizacji będą wystawiać zlecenia na wyroby medyczne?

Projekt rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie przewiduje znaczące rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do wystawiania zleceń na te wyroby.

W noweli proponuje się nadanie fizjoterapeutom uprawnienia do wystawiania zleceń na 15 kategorii wyrobów medycznych, między innymi takich jak poduszki i materace przeciwodleżynowe, kule łokciowe i pachowe oraz balkoniki.

Przy okazji nowych przepisów, minister zdrowia proponuje wyposażenie lekarzy w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w uprawnienie do wystawiania zleceń na wyroby medyczne na zasadach tożsamych ze specjalistami.

Nowe uprawnienia lekarzy w trakcie specjalizacji będą uzależnione od daty rozpoczęcia specjalizacji i ukończenia określonego roku szkolenia. Dla lekarzy odbywających specjalizację w trybie bezmodułowym, czyli rozpoczętych przed 30 września 2014 roku, co do zasady wystarczy ukończenie pierwszego roku specjalizacji (z wyjątkiem okulistyki oraz dermatologii i wenerologii, gdzie konieczne będzie ukończenie drugiego roku).

Więcej w serwisie Zdrowie ABC

Archiwum