19 maja 2015

Jakie efekty po likwidacji stażu podyplomowego?

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej stwierdza w stanowisku z 8 maja, że ”decyzja o likwidacji stażu podyplomowego i zastąpieniu go dwusemestralnym praktycznym nauczaniem w dziedzinach klinicznych realizowanym w trakcie ostatniego roku studiów na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym, była błędna. Prezydium postuluje, aby władze państwowe ponownie przeanalizowały skutki likwidacji stażu (…)”.

Czy zmiana standardów kształcenia rozwiąże problem, m.in. długotrwałego procesu kształcenia podyplomowego od momentu uzyskania dyplomu wyższej uczelni do uzyskania dyplomu specjalisty? A co z brakiem pełnej samodzielności zawodowej lekarzy stażystów i lekarzy rezydentów przez co najmniej kilka lat od zakończenia studiów? Albo deficytem kadry lekarskiej, w tym specjalistów?

Obecnie obawy dotyczą tego, jacy to będą lekarze i czy nie zabraknie im praktycznych umiejętności? A jest czego się bać, bo pierwsi studenci, którzy medycznego fachu uczą się według nowych standardów, opuszczą uczelnie już w 2018 r.

Szerzej na temat przeczytasz w najnowszym artykule Rynku Zdrowia.

kj

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum