17 sierpnia 2015

Czy należy wprowadzić granice dla późnego macierzyństwa?

Większość krajów europejskich wyznaczyła granice wieku dla kobiet w zakresie możliwości skorzystania z in vitro. Polska ustawa o leczeniu niepłodności, która wejdzie w życie w listopadzie, nie stawia granic wiekowych: przyjęto zasadę, że decydują względy medyczne.

W dyskusji nad ustawą pojawił się argument dobra dziecka: uznano, że z tego względu należy wykluczyć stosowanie in vitro u kobiet samotnych i homoseksualnych. Wiek nie był dyskutowany – informuje Gazeta Wyborcza.

Norwegia, Niemcy, Austria i Finlandia wprowadziły jednak takie granice – to 40 lat (w Finlandii „prywatnie” do 50), we Włoszech granicą jest „wiek reprodukcyjny”, w Belgii i Francja to 43 lata, w Danii, Holandii oraz Izraelu – 45 lat, w Grecji – 50 lat. Szwecja, Portugalia, W. Brytania i Hiszpania nie mają ograniczeń. W Polsce zasady zapłodnienia in vitro regulował dotychczas rynek. Działający od dwóch lat rządowy program refundacji in vitro stawia ograniczenia, pozwalając na tę metodę tylko u par oraz wtedy, gdy kobieta ma nie więcej niż 39 lat.

Więcej.

kj

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum