13 sierpnia 2015

Czy pacjentów wkrótce zastąpią fantomy?

Ministerstwo Zdrowia chce przeznaczyć unijne fundusze między innymi na dzienne domy opieki medycznej i centra symulacji medycznej – informuje DGP.

Budowę centrum symulacji medycznej ma w planach Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. W nowym centrum znajdzie się 12 symulatorów pełnowymiarowych i 80 cząstkowych, do przeprowadzania pojedynczych zabiegów. Dzięki temu studenci będą mogli ćwiczyć nie na pacjentach, ale na fantomach. Ministerstwo chce przeznaczyć na realizację tego rodzaju przedsięwzięć 282 mln zł. Kolejnym projektem, na który stawia resort, są dzienne domy opieki medycznej. To placówki, które miałyby zapewnić opiekę z rehabilitacją dla osób niesamodzielnych powyżej 65. roku życia. Ministerstwo z funduszy unijnych przeznaczy na ten cel 40 mln zł, co według jego wyliczeń wystarczy dla około 40 ośrodków.

Następne projekty, które czekają w kolejce, to stworzenie mapy potrzeb zdrowotnych, a także kształcenie kadr medycznych, programów profilaktycznych czy budowy szpitalnych oddziałów ratunkowych i lądowisk.

DGP

kj

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum