27 lutego 2020

Czy Polska powinna otworzyć rynek pracy dla lekarzy spoza Unii?

W Polsce, zgodnie z szacunkami Naczelnej Izby Lekarskiej, brakuje ok. 68 tysięcy lekarzy. Coś zrobić musimy, jeśli chcemy skrócić kolejki do medyków.

– Według szacunków w Polsce brakuje 50-60 tys. lekarzy i na pewno trzeba zrobić coś, żeby tych lekarzy było więcej, ale też lekarze, którzy już pracują, mogliby robić to efektywnej, w odciążeniu i bez biurokracji. Jeżeli chodzi o ułatwioną ścieżkę dla lekarzy spoza Unii Europejskiej, pomysły wprowadzane w tej chwili to półprodukty. Obawiamy się tego, że na oddziałach szpitalnych razem z nami będą pracowali lekarze, którzy nie będą mieli nie tylko takiego samego wykształcenia i przygotowania do zawodu, ale i takich samych uprawnień. W związku z tym, na oddziałach będzie można spotkać lekarzy „dwóch prędkości” – argumentuje dr Łukasz Jankowski z Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

[Wypowiedź z dn.:

Więcej w audycji Polskiego Radia.