13 maja 2019

Dentysta na froncie walki z chorobami ogólnymi

Lekarz dentysta, w wielu przypadkach, może stanowić pierwsze ogniwo diagnostyki chorób ogólnoustrojowych najbardziej rozpowszechnionych, czyli cukrzycy, chorób nerek oraz nowotworów.

– Lekarz stomatolog powinien wiedzieć w jakich sytuacja powinien kierować swojego pacjenta do nefrologa, hipertensiologa, onkologa lub pediatry. Istotna jest również świadomość nefrologiczna w przypadku leczenia próchnicy i kamicy zębów u pacjentów z przewlekła chorobą nerek, nadciśnieniem tętniczym oraz przed transplantacją nerki, przed leczeniem immunosupresyjnym i biologicznym – dodaje prof. Danuta Ostalska-Nowicka.

Rola lekarza dentysty w rozpoznawaniu i leczeniu nowotworów, to bez dwóch zdań temat, który w ostatnim czasie z powodzeniem przebija się do świadomości lekarzy. Coraz więcej się o nim mówi, coraz więcej prowadzi wykładów i szkoleń. Choć znawcy tematu nie mają wątpliwości, że do ideału jest jeszcze daleka droga, to i tak o nowotworach głowy i szyi lekarze dentyści wiedzą dziś więcej niż kilkanaście czy kilka lat temu.

Więcej.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum